Testy > Ingenia IG4T
29-08-2017 (MIT 9/ 2017 )

TEST - dBTechnologies Ingenia IG4T

W dzisiejszych czasach firmy projektujące sprzęt nagłośnieniowy oferują urządzenia konkretnego zastosowania, jak zestawy głośnikowe, monitory sceniczne czy systemy liniowe. Firma dBTechnologies, tworząc serię Ingenia, postanowiła pójść o krok dalej i połączyć cechy wielu z nich. Według włoskiego producenta Ingenia to nowy sposób myślenia o nagłaśnianiu.

 

Włoska firma dBTechnologies, wchodząca w skład grupy kapitałowej A.E.B. Industriale podobnie jak RCF Group, funkcjonuje na rynku pro audio nieprzerwanie od ponad czterdziestu lat. Ogromne doświadczenie zdobyte w tym czasie w projektowaniu profesjonalnych rozwiązań nagłośnieniowych, jak choćby systemów liniowych, zaowocowało powstaniem nowatorskiego rozwiązania – serii Ingenia. Została zaprezentowana światu podczas targów Prolight + Sound w 2015 roku.. Łączy w sobie tak wiele nowatorskich i przemyślanych rozwiązań, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ingenia to nie tylko najwyższy model – IG4T, który mam przyjemność testować. W skład serii wchodzą aż cztery modele, różniące się od siebie wielkością i parametrami: IG1T, IG2T, IG3T oraz IG4T. W zależności od modelu producent zastosował różnorodne przetworniki niskotonowe. W modelu IG1T znajdziemy jeden głośnik niskotonowy o średnicy 6,5 cala z dwucalową cewką; w IG2T użyto dwóch ośmiocalowych głośników z dwucalową cewką, a w IG3T dwóch dziesięciocalowych z cewką 2,5 cala. W testowanym przeze mnie modelu IG4T umieszczono zaś cztery głośniki z sześcioipółcalową membraną i cewką 1,5 cala. W każdym z powyższych modeli w asymetrycznej tubie umieszczono driver kompresyjny. W modelach IG1T i IG2T ma on średnicę 1,4 cala i wylot jednocalowy, natomiast w IG3T oraz IG4T – 3 cale i wylot 1,4 cala. Głośniki we wszystkich kolumnach napędzane są wzmacniaczami Digipro G3, pracującymi w klasie D. Zostały również wyposażone w pięćdziesięciosześciobitowy procesor DSP, który zapewnia cyfrową obróbkę sygnału na bardzo wysokim poziomie.
 

Budowa i parametry IG4T

Jak wcześniej wspomniałem, IG4T jest największą kolumną z serii Ingenia. Szczytowa moc, jaką może osiągnąć, to 1800 W, zaś RMS wynosi 900 W. Jest to imponujący wynik, zważywszy na wymiary kolumny, które z pozoru mogą być nieco mylące. Sprzęt został zaprojektowany tak, aby poza profesjonalnym wyglądem oferował wysoką odporność mechaniczną. Świadczy o tym obudowa, wykonana z nowego typu wzmocnionego polipropylenu, o bardzo eleganckim wyglądzie. Powierzchnia obudowy jest chroniona przez zarysowaniami, a co najważniejsze – jest całkowicie odporna na działanie wody i wilgoci. Wewnątrz obudowy zainstalowane zostały aluminiowe elementy wzmacniające jej strukturę, a na zewnętrznych, bocznych ścianach umieszczono metalowe wzmocnienia, które nie tylko chronią, ale też ułatwiają łączenie dwóch kolumn w klastrze. Na tylnym panelu znajdziemy mały wyświetlacz OLED z jedną, wielofunkcyjną gałką z przełącznikiem. Dodatkowo możemy tam znaleźć sekcję złącz, która oferuje wejście combo (XLR + jack 6,3 mm), wyjście XLR oraz złącze mini-USB. Charakterystyka częstotliwościową IG4T oscyluje w zakresie od 74 Hz do 20 kHz, przy spadku 10 dB, zaś przy spadku 6 dB jest to odpowiednio od 88 do 19 200 Hz. Punkt podziału (crossover) znajduje się przy 1100 Hz. W IG4T (jak i w IG3T) pokrycie w poziomie wynosi 110°, natomiast w pionie 90° niesymetrycznie, czyli 20° do góry i 70° do dołu. Maksymalny SPL to 138 dB.

 

tekst

Jarosław Bociański

Muzyka i Technologia


PRODUCENT: dBTechnologies - www.dbtechnologies.com

DYSTRYBUTOR: SoundTrade - www.soundtrade.pl

TESTY


dBTechnologies Opera Unica 15

dBTechnologies po raz kolejny pozytywnie zaskakuje. Tym razem jednak w segmencie popularnych relatywnie niedrogich produktów powszechnego zastosowania. Zestaw głośnikowy Unica z tak szerokimi możliwościami i genialnym DSP w tym przedziale cenowym ma szansę stać się liderem w tej klasie produktów. Duża moc, bardzo dobre brzmienie oraz wszystkie dodatki, niekoniecznie oczywiste, w tej półce gwarantują szeroką gamę zastosowań przy różnorakich realizacjach.

dBTechnologies Opera 15

Opera 15 to bardzo ciekawa budżetowa konstrukcja, wyposażona w dużą moc. Funkcje takie jak prosty, ale praktyczny i przejrzysty minimikser na tylnym panelu oraz znakomicie rozwiązany wylot głośnika wysokotonowego pozwalają potraktować tę konstrukcję jako świetną pomoc w wykonywaniu naszej codziennej pracy.

dBTechnologies DVA Mini

Na przykładzie testowanego systemu doskonale widać, że dB Technologies uparcie mknie naprzód, podnosząc znów poprzeczkę w kwestii stosunku możliwości sprzętu do jego masy, a także ceny. DVA Mini to bardzo uniwersalny, a na dodatek niedrogi system, pozwalający firmie nagłośnieniowej z powodzeniem obsłużyć jedną, a potem – w miarę rozbudowywania posiadanego parku maszyn – kilka mniejszych imprez bądź jedną większą produkcję.

dBTechnologies dB Technologies Sigma S215

Aktywny zestaw głośnikowy

dBTechnologies FlexSys F12

Tym razem przetestowaliśmy aktywny dwudrożny zestaw głośnikowy bi-amp z cyfrową końcówką mocy i procesorem.