Testy > F8
27-09-2016 (MIT 10/ 2016 )

TEST - ZOOM F8

Japońska firma Zoom jest znana każdemu miłośnikowi rejestrowania dźwięku. W ofercie firmy znajdziemy podręczne urządzenia rejestrujące, tzw. portable recorders, kapsuły mikrofonowe, efekty gitarowe i bezprzewodowe urządzenia do produkcji muzyki. W drugiej połowie 2015 roku japońscy inżynierowie wypuścili na rynek wysokiej klasy rekorder przeznaczony do szeroko pojętej pracy z dźwiękiem. Zoom F8 Multi-Track Field Recorder został stworzony zarówno dla profesjonalistów pracujących na planie filmowym, jak i entuzjastów rejestrowania dźwięku. Może być wykorzystywany przez dźwiękowców ENG (Electronic News Gathering), sound designerów do nagrań efektów dźwiękowych czy muzyków do wielośladowej rejestracji sygnałów instrumentalnych.

 

W stosunkowo dużym opakowaniu kartonowym znajdziemy urządzenie zapisujące Zoom F8, dwa przewody typu TA3 na XLR, kostkę zasilającą Zoom AD-19 12V AC, adapter do montażu urządzenia na kamerze, kody do pobrania oprogramowania Cubase LE WaveLab LE oraz instrukcję obsługi urządzenia. Zoom F8 jest wykonany bardzo solidnie. Aluminiowa obudowa sprawia, że rekorder wydaje się być wytrzymały i odporny na wstrząsy. Jak sama nazwa modelu wskazuje, mamy do dyspozycji osiem dyskretnych wejść Neutrik typu combo, tj. XLR / TRS z blokadą. Każde z wejść ma oddzielnie potencjometr regulujący czułość wejścia. Z lewej strony urządzenia znajdują się cztery wejścia combo. Nad nimi umiejscowione są dwa sloty dla kart SD, SDHC, SDXC do maksymalnej pojemności 512 GB. Tuż obok jest wejście mini USB i gniazdo czteropinowe typu Hirose, które umożliwia podłączenie zewnętrznych baterii lub innych urządzeń zasilających pracujących z napięciem w przedziale 9–16 V. Prawa strona Zooma F8 wyposażona jest w pozostałe cztery wejścia combo, dwa wyjścia, tj. sub out 1/2 i main out L-R (TA3 na XLR) oraz wyjście słuchawkowe. Z tyłu rekordera znajdziemy dodatkowo gniazdo zasilacza, złącza BNC do generowania lub odbierania kodu czasowego (timecode), wejście dla dowolnej stereofonicznej kapsuły mikrofonowej Zoom oraz tzw. battery case, gdzie montujemy osiem akumulatorów typu AA. Pod spodem urządzenia znajduje się otwór, dzięki któremu mamy możliwość przykręcenia Zooma na kamerze. Rekorder jest najmniejszym ośmiokanałowym urządzeniem na rynku, a waga urządzenia to zaledwie 960 g bez baterii.

 

 

tekst

Marcin Kalinowski

Filip Stefanowski


PRODUCENT: ZOOM - www.zoom.co.jp

DYSTRYBUTOR: Sound Service - www.sound-service.eu

TESTY


ZOOM F1

F1 to idealne rozwiązanie nie tylko dla dziennikarzy – urządzenie sprawdzi się w trakcie nagrywania prezentacji, szkoleń i różnego rodzaju imprez okolicznościowych. Jakość przetwarzania i małe rozmiary są z pewnością jednymi z jego największych atutów – urządzenie zmieści się nawet w kieszeni. Urządzenie rejestruje sygnał czysty i naturalny, a dzięki dostępności różnych mikrofonów wzrasta liczba jego zastosowań. Nie bez znaczenia dla oceny końcowej jest intuicyjna obsługa, a także jego mała waga

ZOOM L-12

Zoom L-12 to urządzenie o szerokości 445 × 282 × 71 mm, ważący zaledwie 2,53 kg. Parametry te stanowią dowód, że firma nie zapomniała o swojej mobilnej naturze, dzięki której można ich produkt wziąć jedną ręką, w niezobowiązujący sposób ustawić w miejscu, w którym będzie używany, i rozpocząć pracę.

ZOOM H1n

Zoom słynie z produkcji rejestratorów. Przez wiele lat firmie udało się stworzyć wiele znakomitych rozwiązań. Czy najnowszy rejestrator jest przełomowy i zostanie w pamięci użytkowników, a co najważniejsze – zainteresuje ich i spełni swoją rolę? Z pewnością tak.

ZOOM ARQ

Zoom ARQ to jedno z tych urządzeń, obok których trudno przejść obojętnie. Futurystyczny wygląd oraz liczba funkcji, które mogą przyprawić o zawrót głowy, sprawiają, że zdecydowanie wyróżnia się na tle innych tego typu rozwiązań dostępnych na rynku.

ZOOM U-44

Interfejs Zoom U-44, mimo małych rozmiarów oraz stosunkowo niskiej ceny, okazał się bardzo uniwersalnym urządzeniem, które pozwala nagrywać w wysokiej jakości (przy odpowiednim ustawieniu mikrofonów i akustyce).