Testy > ARQ
30-05-2017 (MIT 6/ 2017 )

TEST - ZOOM ARQ

Japońskiej firmy Zoom przedstawiać nie trzeba – jest znana przede wszystkim z produkcji znakomitych rejestratorów, efektów i interfejsów audio. Bardzo często urządzenia tego producenta łączą w sobie wiele różnych funkcji, jednak tak wielozadaniowego produktu jak ARQ jeszcze nie spotkaliśmy. Szczerze mówiąc, bardzo ciężko jest go w jakikolwiek sposób sklasyfikować, zarówno z racji na jego kształt i budowę, jak i na sposób obsługi i pracy z urządzeniem. Zapraszamy do dalszej lektury, aby poznać szerokie możliwości ARQ.

 

Konstrukcja i parametry

Nie da się ukryć, że Zoom ARQ prezentuje bardzo oryginalne podejście do tematu. Urządzenie składa się z dwóch części – z tzw. matki lub bazy oraz z części mobilnej, przypominającej ringo lub latający spodek, która jest kontrolerem pierścieniowym. Oba elementy współpracują ze sobą poprzez Bluetooth. Urządzenie, choć z pozoru wygląda jak zabawka, jest wykonane dość solidnie. Kontroler pierścieniowy wyposażony jest 96 gumowych padów, czułych na uderzenia i nacisk. Pogrupowane są w trzy rzędy, z których każdy zawiera 32 pady, przedzielone podświetleniami LED w celu łatwiejszej orientacji. Każdy rząd został dodatkowo podzielony na sekwencje, w ten sposób, że po każdych ośmiu padach znajduje się przerywnik, dzięki czemu łatwiej można odegrać bity czy kontrolować sekwencje. Podświetlenie LED informuje nas dodatkowo o tym, gdzie jest początek kolejnego taktu. Dwanaście przycisków funkcyjnych, już w tradycyjnej, niedotykowej formie, zostało podzielonych na dwie grupy. W pierwszej z nich znajdziemy odtwarzanie sekwencji, zatrzymywanie odtwarzacza, włącznik kontrolera (wraz z diodą sygnalizującą stan naładowania kontrolera), aktywację nagrywania, master FX oraz pogłosu. Druga grupa przycisków (po drugiej stronie kontrolera) służy do nawigacji oraz aktywacji efektów delay i filter. Znajdziemy tam również bardzo istotny przycisk grip area. Dzięki tej funkcji urządzenie rozpoznaje miejsce chwytu i wyłącza znajdujące się tam pady, by przez pomyłkę nie aktywować ich w trakcie pracy. Warto wspomnieć, że kontroler w stanie spoczynku jest również aktywny i można na nim pracować, jednak z oczywistych względów dolne pady są niedostępne.


PRODUCENT: ZOOM - www.zoom.co.jp

DYSTRYBUTOR: Sound Service - www.sound-service.eu

TESTY


ZOOM F1

F1 to idealne rozwiązanie nie tylko dla dziennikarzy – urządzenie sprawdzi się w trakcie nagrywania prezentacji, szkoleń i różnego rodzaju imprez okolicznościowych. Jakość przetwarzania i małe rozmiary są z pewnością jednymi z jego największych atutów – urządzenie zmieści się nawet w kieszeni. Urządzenie rejestruje sygnał czysty i naturalny, a dzięki dostępności różnych mikrofonów wzrasta liczba jego zastosowań. Nie bez znaczenia dla oceny końcowej jest intuicyjna obsługa, a także jego mała waga

ZOOM L-12

Zoom L-12 to urządzenie o szerokości 445 × 282 × 71 mm, ważący zaledwie 2,53 kg. Parametry te stanowią dowód, że firma nie zapomniała o swojej mobilnej naturze, dzięki której można ich produkt wziąć jedną ręką, w niezobowiązujący sposób ustawić w miejscu, w którym będzie używany, i rozpocząć pracę.

ZOOM H1n

Zoom słynie z produkcji rejestratorów. Przez wiele lat firmie udało się stworzyć wiele znakomitych rozwiązań. Czy najnowszy rejestrator jest przełomowy i zostanie w pamięci użytkowników, a co najważniejsze – zainteresuje ich i spełni swoją rolę? Z pewnością tak.

ZOOM U-44

Interfejs Zoom U-44, mimo małych rozmiarów oraz stosunkowo niskiej ceny, okazał się bardzo uniwersalnym urządzeniem, które pozwala nagrywać w wysokiej jakości (przy odpowiednim ustawieniu mikrofonów i akustyce).

ZOOM F8

Zoom F8 Multi-Track Field Recorder to urządzenie wielozadaniowe, reklamowane jako sprzęt dla filmowców oraz sound designerów. Naszym zdaniem można je wykorzystywać w każdych warunkach – zarówno studyjnych, jak i plenerowych.