Testy > Ui24R
29-12-2017 (MIT 1/ 2018 )

TEST - Soundcraft Ui24R

Pierwszy punkt styku konsolet nagłośnieniowych z sieciami bezprzewodowymi nie był, mówiąc delikatnie, szczególnie imponujący. Choć w zanadrzu trzymał pełną paletę możliwości, marketingowo bardziej opłacalne było dozowanie przez producentów dawek, pozwalających wyciągnąć z portfela większą ilość pieniędzy, oferując miesiąc po miesiącu produkty, które dawałyby coraz większą kontrolę. W dzisiejszych czasach sterowanie zdalne nie jest uznawane za zaletę. Właściwie brak takiej funkcji jest traktowany jako poważna wada. Producenci nowego Ui24r zdają się sugerować tym, że nawet sama konsoleta jest nam już nie do końca potrzebna w formie znanej od lat. Nawet indywidualnie pisane aplikacje są zbędne. Zamiast tego oferują coś na wzór Local-racka, wyposażonego w router, a zamiast sterownika wystarczyć ma nam... przeglądarka internetowa.

 

Nowy mikser firmy Soundcraft zamknięty jest w obudowie o standardowej rackowej szerokości oraz wysokości 4U. Na panelu frontowym ma dwadzieścia dwa gniazda wejściowe, z czego pierwsze dziesięć to gniazda typu combo, umożliwiające podłączenie zarówno wtyków XLR, jak i TRS 1/4. Kolejne dziesięć umożliwia jedynie przyjęcie wtyczek XLR, natomiast dwa pozostałe to chinch stereo. Po prawej stronie od opisywanych wejść znajdziemy dodatkowo porty USB, z których pierwszy umożliwia odtwarzanie zapisanych plików, natomiast umieszczone pod nim dwie pozostałe sztuki umożliwiają wielokanałowe nagrania po odpowiednim skonfigurowaniu urządzenia. Kierując się ku górze urządzenia, w zagłębieniu odnajdziemy trzy potencjometry służące do regulacji głośności wyjścia słuchawkowego oraz wyjść master.

Górną sekcję producenci urządzenia przeznaczyli na umiejscowienie gniazd wyjściowych. Znajdują się tam dwa wyjścia słuchawkowe służące do odsłuchu pojedynczych sygnałów, jak i całych miksów, zdublowane gniazda wyjściowe w postaci par XLR oraz TRS 1/4 oraz osiem kolejnych wyjść w formacie XLR, do obsługi szyn miksujących, takich jak aux, grupy oraz matrix. Istotną funkcją zaimplementowaną w mikserze jest system eliminacji sprzężeń dostępny na wszystkich szynach wyjściowych.

Panel frontowy zawiera niemal wszystkie potrzebne przyłącza, mimo to, aby zachować transparentny rozkład funkcji, parę gniazd znalazło się z boku. Poza dobrym pomysłem umieszczenia dodatkowej anteny Wi-Fi, przed oczami jawią się gniazdo footswith, kolejne dwa porty USB, gniazda ethernetowe, dzięki którym możemy również stosować nasz substytut konsolety, bezpośrednio łącząc ją „kablowo” z komputerem. Pojawia się również złącze HDMI do obsługi ekranów dotykowych. Muszę przyznać, że ta dodatkowa funkcjonalność wyjątkowo przypadła mi do gustu. Przy odrobinie pomysłowości można bowiem zaopatrzyć się w ekran montowany w racku np. nad mikserem i z powodzeniem korzystać z takiego zestawu jak z (prawie) pełnoprawnej konsolety z dostępem do faderów.

 

Aplikacja

Firma Soundcraft postanowiła napisać historię naszych przeglądarek na nowo. Decyzja o braku aplikacji na różne platformy wynika z pewnością z ofiar dotychczasowych trendów, które wielu producentów poniosło. Niektórzy z konkurentów oferują np. aplikacje tylko na produkty spod znaku Apple, uniemożliwiając sterowanie innymi urządzeniami, które w dzisiejszych czasach ani parametrami, ani stabilnością przecież od iPadów nie odbiegają. Przeglądarka internetowa jest częścią oprogramowania każdego urządzenia z dostępem do Internetu. Zarówno telefony, tablety, jak i komputery mają co najmniej parę różnych przeglądarek dostępnych całkowicie za darmo. Po uruchomieniu Ui24r wystarczy połączyć się z siecią Soundcrafta, a następnie wpisać „ui.io” w polu adresu strony internetowej. W zależności od rodzaju urządzenia oczom naszym ukazuje się znormalizowana wersja sterownika, dostosowana do wielkości wyświetlacza. Każda z wersji oferuje podobną funkcjonalność, jednak nie da się ukryć, że im większy wyświetlacz dane nam jest obsługiwać, tym łatwiej o dostęp do niektórych, szczególnie konfiguracyjnych funkcji. Mimo to nawet na smartfonie możemy spokojnie obsługiwać nie tylko fadery oraz całą edycję kanałów, ale też swobodnie nazywać kanały, odtwarzać muzykę z nośnika USB itd. itp. Przekręcając telefon do pozycji pionowej, otrzymujemy dodatkowo funkcję „więcej mnie”. Możemy tam skonfigurować np. kanały, które można mieć w zasięgu ręki i jednym ruchem regulować proporcje między nimi. W praktyce jednym z takich kanałów może być wokal główny, natomiast drugim grupa instrumentów. Zainteresowanych wszystkimi funkcjami aplikacji odsyłam na stronę internetową produktu, na której znajdziemy demo dla wersji tabletowej i smartfonowej umożliwiającą swobodne odkrywanie zasad działania.

 

tekst

Andrzej Skowroński

Muzyka i Technologia


PRODUCENT: Soundcraft - www.soundcraft.com

DYSTRYBUTOR: ESS Audio - www.essaudio.pl

TESTY


Soundcraft Vi1000

Jeśli ktoś zainteresowany jest stabilnie rozwijaną marką, która jest w niemal każdym rider’ze; jeśli ilość zajmowanego miejsca jest dla niego kluczowa, bo zajmuje się np. realizacją eventów, gdzie anego miejsca jest dla niego kluczowa, bo zajmuje się np. realizacją eventów, gdzie każdy zaoszczędzony centymetr jest na wagę złota; jeśli wreszcie planuje zakup, który będzie dzięki kartom rozszerzeń nadal aktualny po upływie paru lat – wtedy koniecznie powinien przemyśleć zakup testowanej konsolety.

Soundcraft Notepad-8FX

Soundcraft Notepad-8FX, pomimo niewielkich gabarytów, oferuje najlepsze cechy znane z konsolet brytyjskiego producenta – niezawodność, najwyższą jakość przetwarzania, profesjonalne efekty i funkcje, które pozwalają na różnorodne zastosowanie. Warto podkreślić jego solidną, niemal pancerną konstrukcję i atrakcyjny design, który w połączeniu z atrakcyjną ceną czyni z niego produkt, który z pewnością warto wziąć pod uwagę podczas wyboru nowego sprzętu.

Soundcraft Vi 2000

Najnowsza propozycja jest minimalizacją formy przy zachowaniu maksymalnej treści w stosunku do odrobinę starszych i większych kuzynów Vi z serii czterocyfrowej. Dostępne są trzy ekrany dzielone dwoma rzędami enkoderów, czyli wciąż znajome ułożenie funkcji w stosunku do poprzedników, jednak w odświeżonej formie z bardziej nasyconymi kolorami.

Soundcraft Vi5000

Na zewnątrz niewiele, w środku bardzo dużo zmian spowodowało, że z bardzo dobrej konsolety została zrobiona jeszcze lepsza konsoleta, a wiadomo, że nie łatwo poprawić coś, co jest dobre. Szybsza i stabilniejsza praca. Narzędzia spełniające obecne standardy, jak dynamiczne eq czy sterowanie i podgląd parametrów mikrofonów bezprzewodowych. Dodatkowo możliwość sterowania wszystkich parametrów miksu za pomocą iPada.

Soundcraft Signature 16

Najnowsza seria mikserów firmy Soundcraft oznaczona nazwą Signature oferuje wiele nowych rozwiązań oraz wizualny powiew świeżości. Jego obsługa była raczej intuicyjna, zaś wbudowane efekty stanowią bardzo duży plus, zważywszy na cenę urządzenia.