Testy > Signature 16
22-06-2016 (MIT 5/ 2016 )

TEST - Soundcraft Signature 16

W świecie małych i średnich mikserów analogowych ciężko jest znaleźć rzeczy zaskakujące i odkrywcze. Wiodące firmy zajmują się raczej udoskonalaniem sprawdzonych i sztandarowych modeli. Nie inaczej jest w przypadku firmy Soundcraft, będącej wiodącą marką zarówno wśród małych, jak i dużych mikserów audio. Firma postanowiła wypuścić kolejną serię mikserów analogowych, będącą odpowiedzią na coraz większą konkurencję doświadczonych, jak i dopiero raczkujących firm. Seria Signature oferuje dodatkowo zintegrowany interfejs USB, co jest z pewnością nie lada udoskonaleniem wobec starszych serii.  

 

Biorąc pod uwagę pozycję na rynku audio firmy Soundcraft, każda nowość przez nią wypuszczona wywołuje duże zainteresowanie. Firma ma na swoim koncie tak wiele sprawdzonych i niezawodnych mikserów, że można się pokusić o podzielenie odbiorców na dwie grupy. Pierwsza z nich będzie utrzymywać, że jakikolwiek mikser wypuszczony przez Soundcrafta będzie najwyższej jakości. Druga stwierdzi, że to produkt mający na celu tylko zapełnienie katalogu. Która grupa będzie miała rację? Sprawdźmy! 

 

Konstrukcja i pierwsze wrażenia 

Pierwsze wrażenie, jakie wywarł na mnie nowy mikser Soundcraft, było pozytywne. Solidna i ciężka konstrukcja, odświeżony design, kilka nowych opcji. Jednocześnie znane i lubiane rozwiązania używane przez tę firmę zostały bez zmian. Postanowiłem przekonać się, czy uda mi się znaleźć jakieś minusy serii Signature. Mikser, dzięki wspomnianej już solidnej konstrukcji, może okazać się dobrym rozwiązaniem w trasach koncertowych. Samodzielne zespoły muzyczne czy też różnego rodzaju instytucje kulturalne, jak małe teatry czy centra kultury, mogą z powodzeniem używać modelów Signature. Jak wiadomo, w takich miejscach ze sprzętu korzystają często ludzie nieprzeszkoleni. Soundcraft wydaje się w takim przypadku idealnym rozwiązaniem, gdyż z jednej strony jest totalnie intuicyjny i prosty w obsłudze, a z drugiej – ma dużo opcji rzadko spotykanych w mikserach analogowych. Warto zauważyć, że do konstrukcji mikserów Signature Soundcraft wykorzystał technologie z historycz- Mikser ana logowy z USB i efekta mi nych modeli konsolet najwyższej klasy, w tym konsolet studyjnych i wielkoformatowych sprzętów live, jak Sapphyre, Ghost czy GB. Jednym z minusów, spotykanym też w poprzednich seriach firmy Soundcraft, jest konstrukcja przycisków mute. Niestety, bez spojrzenia pod odpowiednim kątem, nie jest łatwo jednoznacznie określić, czy przycisk jest włączony, czy wyłączony. W połączeniu ze słabym oświetleniem oraz koniecznością szybkiej reakcji na sprzęgający kanał może to wywołać sporo zamieszania i trudności. Sprawa dotyczy praktycznie wszystkich przycisków na mikserze, jednak przy przyciskach mute ma największe znaczenie. 

 

tekst

Jarosław Bociański

Muzyka i Technologia


PRODUCENT: Soundcraft - www.soundcraft.com

DYSTRYBUTOR: ESS Audio - www.essaudio.pl

TESTY


Soundcraft Vi1000

Jeśli ktoś zainteresowany jest stabilnie rozwijaną marką, która jest w niemal każdym rider’ze; jeśli ilość zajmowanego miejsca jest dla niego kluczowa, bo zajmuje się np. realizacją eventów, gdzie anego miejsca jest dla niego kluczowa, bo zajmuje się np. realizacją eventów, gdzie każdy zaoszczędzony centymetr jest na wagę złota; jeśli wreszcie planuje zakup, który będzie dzięki kartom rozszerzeń nadal aktualny po upływie paru lat – wtedy koniecznie powinien przemyśleć zakup testowanej konsolety.

Soundcraft Notepad-8FX

Soundcraft Notepad-8FX, pomimo niewielkich gabarytów, oferuje najlepsze cechy znane z konsolet brytyjskiego producenta – niezawodność, najwyższą jakość przetwarzania, profesjonalne efekty i funkcje, które pozwalają na różnorodne zastosowanie. Warto podkreślić jego solidną, niemal pancerną konstrukcję i atrakcyjny design, który w połączeniu z atrakcyjną ceną czyni z niego produkt, który z pewnością warto wziąć pod uwagę podczas wyboru nowego sprzętu.

Soundcraft Ui24R

Oto produkt z zacięciem profesjonalnym, skrojony na miarę pewnych kompromisów, ale w trudnych warunkach potrafi bardzo pomóc dzięki palecie dostępnych funkcji. Stosunek gabarytów do możliwości jest w tym przypadku imponujący.

Soundcraft Vi 2000

Najnowsza propozycja jest minimalizacją formy przy zachowaniu maksymalnej treści w stosunku do odrobinę starszych i większych kuzynów Vi z serii czterocyfrowej. Dostępne są trzy ekrany dzielone dwoma rzędami enkoderów, czyli wciąż znajome ułożenie funkcji w stosunku do poprzedników, jednak w odświeżonej formie z bardziej nasyconymi kolorami.

Soundcraft Vi5000

Na zewnątrz niewiele, w środku bardzo dużo zmian spowodowało, że z bardzo dobrej konsolety została zrobiona jeszcze lepsza konsoleta, a wiadomo, że nie łatwo poprawić coś, co jest dobre. Szybsza i stabilniejsza praca. Narzędzia spełniające obecne standardy, jak dynamiczne eq czy sterowanie i podgląd parametrów mikrofonów bezprzewodowych. Dodatkowo możliwość sterowania wszystkich parametrów miksu za pomocą iPada.