Testy > Notepad-8FX
29-03-2018 (MIT 4/ 2018 )

TEST - Soundcraft Notepad-8FX

Soundcraft słynie z produkcji najwyższej jakości, profesjonalnych konsolet wielkoformatowych. W wielu sytuacjach potrzebujemy jednak mniejszych i mniej skomplikowanych rozwiązań. W takim wypadku warto przyjrzeć się bohaterowi niniejszego testu, czyli modelowi Notepad-8FX.

 

Prezentowany mikser marki Soundcraft, pomimo niewielkich wymiarów, oferuje brzmienie, za które realizatorzy pokochali urządzenia brytyjskiego producenta. Na jego pokładzie znajdziemy między innymi legendarne efekty Lexicon, które w połączeniu z profesjonalnymi, analogowymi komponentami oraz możliwością podłączenia Notepad-8FX do komputera czynią zeń praktyczne narzędzie do wielu zastosowań.

 

Najważniejsze cechy

Soundcraft na rynku obecny jest od ponad czterdziestu lat. Przez te lata wiele opracowanych technologii pozwoliło firmie zdobyć uznanie profesjonalistów, a jedną z wizytówek firmy są przedwzmacniacze. Testowany mikser oferuje dwa przedwzmacniacze, co do jakości których nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń. Dzięki temu, rejestrując sygnał mikrofonowy, mamy pewność, że przeszedł przez tor sygnałowy, który zapewni brzmienie na odpowiednim poziomie, nie zostanie zniekształcony i będzie nadawał się do dalszej obróbki.

Notepad-8FX oferuje trójpasmową korekcję na dwóch kanałach monofonicznych, filtr górnoprzepustowy 100 Hz, zasilanie fantomowe +48 V, wysyłkę aux (na kanałach mono i stereo) oraz wspomniany wcześniej procesor efektów wyposażony w cztery algorytmy (delay, chorus, reverb i karaoke) z możliwością dostosowania parametrów. Efekty możemy nałożyć zarówno na kanały monofoniczne, jak i stereofoniczne oraz sumę.

Pomimo niewielkich gabarytów mikser gwarantuje ergonomię i wygodę podczas pracy. Potencjometry i gniazda są od siebie odpowiednio oddalone. Producent zastosował typowe ułożenie ze złączami na panelu wierzchnim. Konstrukcja jest solidna i przemyślana, a dostępne miejsce zostało w pełni wykorzystane.

 

tekst

Arkadiusz Kowalski

Muzyka i Technologia


PRODUCENT: Soundcraft - www.soundcraft.com

DYSTRYBUTOR: ESS Audio - www.essaudio.pl

TESTY


Soundcraft Vi1000

Jeśli ktoś zainteresowany jest stabilnie rozwijaną marką, która jest w niemal każdym rider’ze; jeśli ilość zajmowanego miejsca jest dla niego kluczowa, bo zajmuje się np. realizacją eventów, gdzie anego miejsca jest dla niego kluczowa, bo zajmuje się np. realizacją eventów, gdzie każdy zaoszczędzony centymetr jest na wagę złota; jeśli wreszcie planuje zakup, który będzie dzięki kartom rozszerzeń nadal aktualny po upływie paru lat – wtedy koniecznie powinien przemyśleć zakup testowanej konsolety.

Soundcraft Ui24R

Oto produkt z zacięciem profesjonalnym, skrojony na miarę pewnych kompromisów, ale w trudnych warunkach potrafi bardzo pomóc dzięki palecie dostępnych funkcji. Stosunek gabarytów do możliwości jest w tym przypadku imponujący.

Soundcraft Vi 2000

Najnowsza propozycja jest minimalizacją formy przy zachowaniu maksymalnej treści w stosunku do odrobinę starszych i większych kuzynów Vi z serii czterocyfrowej. Dostępne są trzy ekrany dzielone dwoma rzędami enkoderów, czyli wciąż znajome ułożenie funkcji w stosunku do poprzedników, jednak w odświeżonej formie z bardziej nasyconymi kolorami.

Soundcraft Vi5000

Na zewnątrz niewiele, w środku bardzo dużo zmian spowodowało, że z bardzo dobrej konsolety została zrobiona jeszcze lepsza konsoleta, a wiadomo, że nie łatwo poprawić coś, co jest dobre. Szybsza i stabilniejsza praca. Narzędzia spełniające obecne standardy, jak dynamiczne eq czy sterowanie i podgląd parametrów mikrofonów bezprzewodowych. Dodatkowo możliwość sterowania wszystkich parametrów miksu za pomocą iPada.

Soundcraft Signature 16

Najnowsza seria mikserów firmy Soundcraft oznaczona nazwą Signature oferuje wiele nowych rozwiązań oraz wizualny powiew świeżości. Jego obsługa była raczej intuicyjna, zaś wbudowane efekty stanowią bardzo duży plus, zważywszy na cenę urządzenia.