Testy > Bati 4 DL Kit
29-03-2018 (MIT 4/ 2018 )

TEST - Saggiter Bati 4 DL Kit

Odkąd Sagitter stał się częścią holdingu Proel, możemy obserwować dużo więcej nowych produktów opatrzonych logo z charakterystyczną strzałą, które konkurują z podobnymi rozwiązaniami innych marek. W naszej redakcji miałem już przyjemność zetknąć się z tą nazwą, testując sterownik DMX o nazwie Quiver. Pamiętam, że przy okazji tego ostatniego testu wspomniałem o tym, że Sagitter został stworzony przez człowieka związanego wcześniej z inną włoską marką, czyli Clay Paky. To z pewnością dobra rekomendacja.

 

Czas przyjrzeć się mobilnemu zestawowi oświetleniowemu. Wspomniany case z logo Sagittera to właściwie samowystarczalny komplet mogący służyć do prostych oświetleń architektonicznych, ale i do oświetlania małych konstrukcji scenicznych. To, co od razu można wywnioskować, to zalety wynikające z bezprzewodowych możliwości zastosowania tego zestawu. Myślę tu zarówno o sterowaniu (i to na różne sposoby), jak i o możliwości pracy za pomocą zabudowanych baterii – bez konieczności zasilania zewnętrznego. Zestaw ten będzie się nadawał oczywiście do zastosowania przy eventach, gdzie zachodzi konieczność oświetlenia wszelkiego rodzaju podium czy miejsc wystawowych. Ten system zawiera osiem reflektorów umieszczonych w skrzyni typu case. Nie jest to jedynie skrzynia transportowa. Wyposażono ją w zasilacz umożliwiający ładowanie wszystkich reflektorów równocześnie. Należy tu wspomnieć, że każdy reflektor Bati 4 DL został wyposażony w litową baterię o dużej pojemności. Na zewnątrz skrzyni zamontowano złącza powerCON (in/out), a w jej wnętrzu każdy reflektor ma wyznaczony box wraz z złączem ładowania. Reasumując: na zewnątrz wystarczy podłączyć jeden przewód dla zbiorowego zasilacza, a we wnętrzu skrzyni nie ma konieczności podłączania przewodów do akumulatorów poszczególnych reflektorów. Wystarczy włożyć osiem sztuk Bati 4 w wyznaczone do tego miejsca i tyle. Złącze ładowania w każdym reflektorze przypomina nieco system rodem z czajników bezprzewodowych. Po prostu: otwieramy skrzynię i wkładamy reflektor, a proces ładowania zostaje zainicjowany samoczynnie. To znaczna oszczędność czasu i ułatwienie w realnej pracy.

Co znajduje się w skrzyni prócz zasilacza? Case można wyposażyć w kółka, które są w komplecie, ale oryginalnie nie są przykręcone. Do każdego Bati 4 dołączono także przewód powerCON, DMX oraz pilot umożliwiający sterowanie za pomącą IR. Ostatnią rzeczą jest nadajnik bezprzewodowego sygnału DMX przystosowany do pracy z Bati 4 DL. Nadajnik ten to również urządzenie Sagittera, produkowane pod symbolem SG BATI 4TX. Jego właściwości opiszę w dalszej części artykułu.

 

tekst

Paweł Murlik

Muzyka i Technologia

 

zdjęcia

Aleksander Joachimiak


PRODUCENT: Saggiter - www.sagitter.com

DYSTRYBUTOR: SoundTrade - www.soundtrade.pl

TESTY


Saggiter Quiver

Ten sterownik, ze względu na swoją cenę, jest dość atrakcyjnym produktem. Nie jest to wing z softwarem na PC, lecz samodzielna, w pełni funkcjonalna konsoleta. Menu jest dosyć logiczne i wprawny realizator nawet przy pierwszym starciu raczej nie będzie musiał korzystać z instrukcji obsługi.