Testy > XDJ-RR
01-02-2019 (MIT 2/ 2019 )

TEST - Pioneer DJ XDJ-RR

Rynek kontrolerów DJ-skich, dla niedoświadczonego klienta, wydaje się być nieprzebytą dżunglą nieznacznie różniących się od siebie modeli. Są jednak marki znane nawet nowicjuszom, od lat plasujące się w czołówce i wyznaczające kierunek dla reszty branży. Bez wątpienia zalicza się do nich Pioneer DJ oferujący innowacyjne, wysokiej klasy profesjonalne rozwiązania skierowane do różnego typu odbiorców.

 

We wrześniu 2018 na rynek trafił nowy model odtwarzacza typu all-in-one w postaci modelu XDJ-RR. Jest to urządzenie skierowane do bardziej zaawansowanych i świadomych użytkowników. Dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora, firmy DSV trafił do naszej redakcji dzięki czemu mogliśmy w praktyce sprawdzić jego funkcje i możliwości.

 

Pierwsze wrażenie

Każdy, kto miał styczność z poprzednikiem (XDJ-RX2) opisywanego modelu, dostrzeże wyraźne podobieństwa.  Istnieją jednak między nimi znaczące różnice, gdyż model XDJ-RR został zaprojektowany dla nieco mniej wymagających użytkowników, co przełożyło się na mniejszą ilość oferowanych funkcji. Zachodnie portale określiły ten model jako przeznaczony dla „bedroom DJ-s”, jednak z drugiej strony określiły jako idealny do praktycznego zapoznania się z możliwościami i zasadą działania profesjonalnego sprzętu klubowego pokroju CDJ/DJM. Wynika z tego, że mimo, iż XDJ-RR jest bardziej budżetowym rozwiązaniem z rodziny XDJ, to pozostaje urządzeniem profesjonalnym, aspirującym do klubowych standardów. Jeżeli chodzi o pierwsze wrażenia po rozpakowaniu urządzenia, to zdecydowanie na plus wypada nowoczesny design. Uwagę przykuwa spory wyświetlacz oraz bardzo solidna konstrukcja. Ta ostatnia cecha z pewnością zadowoli mobilnych DJ-ów. Wszystkie elementy rozlokowane są w przemyślany i ergonomiczny sposób zapewniając tym samym wygodny dostęp do wszystkich opcji. Kolejny plus za nachylony w stronę użytkownika ekran, który ułatwia pracę również w pozycji siedzącej.

 

Konstrukcja i możliwości

XDJ-RR jest urządzaniem typu „stand-alone” a więc przede wszystkim oferuje możliwość pracy niezależnej od komputera, przy użyciu plików dźwiękowych zaczerpniętych bezpośrednio z pamięci zewnętrznej. Aby ułatwić ten proces, projektanci poza gniazdem USB na tylnym panelu (służącym do połączenia z komputerem) zainstalowali dwa dodatkowe porty USB na panelu przednim, dedykując im osobną sekcję. Oferują one niezależne funkcje USB stop, oraz funkcje zapisu. Jeżeli jesteśmy przy gniazdach to tylny panel urządzenia udostępnia sekcje wejściowe i wyjściowe. Do dyspozycji są wyjścia master stereo, zrealizowane na złączach XLR i RCA, wyjście aux (RCA) oraz gniazdo mikrofonowe typu combo. Na przednim panelu urządzenia znajdują się dwa gniazda słuchawkowe, duży i mały jack. W obu torach słuchawkowych użytkownik otrzymuje ten sam sygnał. Centralnym elementem XDJ-RR jest dwukanałowy mikser audio z trzypasmową korekcją barwy oraz potencjometrami „color”, odpowiadającymi za kontrolę wybranego przez użytkownika efektu (sound color fx): Filter, Noise, Dub Echo oraz Pitch. Mikser udostępnia ponadto efekty synchronizowane z nagraniem (beat fx). Użytkownik ma możliwość wyboru między sterowanie automatycznym, a sterowaniem za pomocą funkcji Tap, możliwość zapięcia ich na jeden, lub oba kanały oraz możliwość kontroli ich poziomu (depth). Sekcja miksera zawiera oczywiście również wszystkie opcje „must have” dla tego typu urządzeń, takie jak cross fader, poziomy kanałów, czy regulację Trim. Na koniec należy wspomnieć o sekcji Mic, odpowiadające za kontrolę sygnału z mikrofonu. Poza obecnością potencjometru wzmocnienia, dostępny jest również trójpozycyjny przełącznik, odpowiadający za włączenie i wyłączenie mikrofonu oraz ustawienie w trybie Talk Over. Sekcja zawiera również uproszczoną, lecz bardzo potrzebną korekcję barwy, podzieloną na pasmo górne i dolne.

 

Koła Jog i wyświetlacz

Chyba najbardziej charakterystycznymi elementami każdego kontrolera i odtwarzacza są koła Jog. Nie inaczej jest w modelu XDJ-RR, którego koła umieszczone są tradycyjnie po dwóch stronach. Całe ich otoczenie na panelu urządzenia jest na tyle ergonomicznie zaprojektowane, że użytkownik ma do nich nieograniczony i wygodny dostęp. Koła są solidne i precyzyjne, dokładnie takie jakich oczekujemy od tej jakości sprzętu. Co prawda brakuje im LEDowego podświetlenia, jak w modelu RX2, jednak nie jest to cecha niezbędna i w żaden sposób nie wpływa na ich jakość. Mimo, iż poza trybem winylu, koła mogą również spełniać funkcję przewijania, tuż obok nich umiejscowiono tradycyjne przyciski odpowiedzialne również za tą funkcję. Dzięki temu nie musimy zmieniać trybu pracy kół, by przenieść się w inny fragment utworu. Poniżej, na obu kanałach kontrolera znajdują się sekcje padów. Warto nadmienić, że wykonane są z plastiku, nie z gumy, co poprawia ich wyczuwalność pod palcem, jednak nieznacznie obniża czułość. Padom przypisano cztery funkcje: hot cue, beat loop, slip loop oraz beat jump. Przechodząc z dolnych sekcji, na samą górę urządzenia, warto zatrzymać się na chwilę przy wyświetlaczu, będącym głównym i niezbędnym elementem urządzenia pracującego w trybie stand alone. XDJ-RR wyposażono w siedmiocalowy monitor o wysokiej rozdzielczości z wbudowanym interfejsem zaczerpniętym z rozwiązań serii CDJ oraz XDJ. Układ i podział ekranu jest bardzo przejrzysty i pozwala na szybki dostęp do wielu funkcji, a przede wszystkim, do biblioteki dźwiękowej. Po prawej stronie wyświetlacza znajduje się uniwersalna gałka kontrolna (Browse Knob), zaś po lewej stronie przyciski wyboru źródła (USB1, 2, MIDI oraz Rekordbox). Górna część pola wokół wyświetlacza zawiera opcje przeglądania biblioteki, jak również menu opcji.

 

XDJ-RR w praktyce

Praktyczny kontakt i praca z kontrolerem/odtwarzaczem DJ-skim jest sprawą bardzo istotną, gdyż w dużej mierze to właśnie od tego urządzenia zależeć będzie nasz cały występ. Niezależnie od tego, czy pracujemy na kontrolerze w domowym zaciszu, czy też na klubowej scenie, szybkość i dokładność odpowiedzi poszczególnych opcji będzie miała kolosalne znaczenie. Właśnie te cechy postanowiłem sprawdzić testując model XDJ-RR. Przede wszystkim należy powiedzieć, że mimo, iż urządzenie przedstawiane jest głównie jako model stand-alone, które do pracy nie wymaga komputera, to jak wspominałem wcześniej może z powodzeniem pracować jako tradycyjny kontroler, połączony z programem Rekordbox. Dodatkowo może współpracować z padami perkusyjnymi działającymi po MIDI, co czyni go bardzo uniwersalnym narzędziem. Po zarejestrowaniu swojej wersji dołączonego oprogramowania Rekorbox, użytkownik ma możliwość pobrania pokaźnej paczki sampli, co z pewnością ucieszy większość użytkowników. Praktyczne spojrzenie na sprzęt zacznijmy od tego, co już po krótce zostało opisane – od ergonomii rozplanowania poszczególnych elementów urządzenia. Opisywany sprzęt ma na tyle dużą powierzchnie, że dostęp do każdej funkcji jest bardzo wygodny i bezproblemowy. Koła Jog osadzone są bardzo stabilnie, a jednocześnie reagują płynnie nawet na najmniejszy dotyk. Różnica w stosunku do wersji XR2 w postaci zmiany padów z gumowych na plastikowe może delikatnie obniżyć jakość współpracy, jednak są to dość subtelne różnice, gdyż przyciski te reagują bardzo dobrze i mają wyraźnie wyczuwalny „klik”. Cechą, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę przy testach są porty USB na frontowym panelu. Posiadają zaślepkę ochronną, lecz osadzone są na tyle płytko, że nie będziemy mieli problemu nawet używając wymyślnych kształtów pamięci zewnętrznych. Mają niezależną kontrolę zatrzymania pracy, a dzięki rozbudowaniu opcji o nagrywanie, miałem możliwość odtwarzania nagrań z biblioteki jednej pamięci i zapisywania całego setu na drugiej pamięci. Jest to świetna opcja zarówno na live sety, jak i domowe próby, które chcemy później odsłuchać i przeanalizować. Po premierze XDJ-RR spotkałem się z  negatywnymi uwagami na temat pozbawienia wyświetlacza kontroli dotykowej. Oczywiście ma to swoje odczuwalne minusy, jednak obecność klasycznego encodera (z przyciskami wyboru) znanego z flagowych urządzeń japońskiego producenta, niweluje ten problem. Wczytywanie plików i przejścia między nimi są dokładnie tak płynne, jakbym tego oczekiwał, co tylko potwierdza bardzo pozytywną całościową ocenę XDJ-RR.

 

Podsumowanie i wnioski

Testowany kontroler/odtwarzacz zasługuje na wiele słów uznania. Można odnieść wrażenie, że projektanci marki Pioneer DJ z wielkim szacunkiem i wyrozumiałością podchodzą do swoich użytkowników. Zaprojektowali bowiem kontroler w bardziej budżetowej wersji, z ograniczeniem jedynie mniej istotnych opcji, takich jak podświetlenie kół Jog, czy zmiana ekranu dotykowego na tradycyjny. Kluczowa funkcjonalność, jego wytrzymałość, topografia interfejsu i płynność działania pozostają na bardzo wysokim poziomie, który sam producent porównuje do modeli wykorzystywanych w profesjonalnych klubach, czyli takich jak setup Pioneer CDJ-2000NXS2 oraz DJM-900NXS2. Wybór tego kontrolera z pewnością jest doskonałą opcją dla każdego, kto aspiruje do profesjonalnego poziomu, jednak nie chce inwestować dużych sum w topowy sprzęt.

 

Tekst

Jarosław Bociański

Muzyka i Technologia


PRODUCENT: Pioneer DJ - www.pioneer.pl

DYSTRYBUTOR: DSV - www.pioneer.pl

TESTY


Pioneer DJ DDJ-WeGO4

Pioneer jest niekwestionowanym liderem w zakresie profesjonalnych rozwiązań dla DJ-ów. Firma nie zapomina jednak o tych, którzy profesjonalistami dopiero zostaną i w chwili obecnej potrzebują kontrolera budżetowego. Urządzenia, dzięki któremu zgłębią tajniki kreatywnego miksowania, lecz po poznaniu arkan fachu będą mogli nadal z niego korzystać – takim sprzętem jest właśnie kontroler WeGO 4.

Pioneer DJ PLX-500

Logo Pioneer DJ zobowiązuje i po porównaniu podobnych modeli u konkurencji PLX-500 wzbudza moim zdaniem większe zaufanie. Jego brzmienie zadowoli nie tylko DJ-ów, szczególnie gdy zaopatrzymy się w dobrą wkładkę.

Pioneer DJ DDJ-RR

Model DDJ-RR, mimo że nie jest najwyższym modelem serii, wykonany jest bardzo dokładnie i przemyślanie. Wszystkie jego funkcje są klarowne i łatwo dostępne, a urządzenie potrafi sprostać bardzo skomplikowanym zadaniom. Tarcze jog, stanowiące niejako centrum kontrolera, zaczerpnięte są z modelu o kilka klas wyższego, co można wyczuć już podczas pierwszego użycia urządzenia.

Pioneer DJ XDJ-RX

Prezentowany system dla DJ-a jest rozwiązaniem typu wszystko w jednym. Mamy tu do czynienia z zaawansowanym urządzeniem umożliwiającym pracę bez podłączania dodatkowych urządzeń.

Pioneer DJ DDJ-SB2

Za stosunkowo niewielkie pieniądze Pioneer oddaje w nasze ręce solidny kontroler, który wypada bardzo dobrze na tle konkurentów z podobnej półki cenowej. Produkt skierowany do DJ-ów rozpoczynających swoją karierę muzyczną lub do osób stawiających na mobilność pracy.