W ciągu ostatnich lat rynek DJ-ski wręcz eksplodował, wypchany do granic możliwości nowościami technicznymi, sprzętowymi i softowymi. Potencjalny, średnio zorientowany klient może mieć ogromne trudności w znalezieniu sprzętu, który spełni jego oczekiwania. Wiadomo, że każdy producent próbuje odpowiednią reklamą zapewnić o wysokim poziomie swojego produktu. Są jednak firmy takie jak Pioneer, które od samego początku stanowią wykładnik jakości. Firma ta pokazała niedawno światu najnowsze dziecko z linii kontrolerów DJ-skich, czyli model DDJ-RR.
Z uwagi na dorobek i pozycję firmy niemalże każdy DJ czy producent świata miał do czynienia z produktami Pioneera. Japoński producent sprzętu elektronicznego działa na rynku nieprzerwanie od 1938 roku. Tradycje i wieloletnie doświadczenie wręcz wymuszają na firmie wysoką poprzeczkę projektowanego sprzętu – niezależnie, czy jest to produkt amatorski, czy profesjonalny. Jak sytuacja ma się w przypadku modelu DDJ-RR, który został zaprezentowany jako kompleksowe urządzenie z wysokiej półki? Postanowiliśmy to sprawdzić w niniejszym teście, sprawdzając kontroler zarówno w trakcie domowej produkcji muzyki, jak i podczas występu na żywo.
Konstrukcja i parametry
Po pierwszych oględzinach śmiało można stwierdzić, że kontroler jest wykonany solidnie i porządnie. Zastosowano wysokiej jakości komponenty, dzięki czemu urządzenie będzie w stanie przetrwać nawet intensywną eksploatację. Użyte suwaki działają płynnie, bez zacięć, a enkodery ustawione są w wygodnej konfiguracji i odległości. Wiele rozwiązań, zarówno technicznych, jak i wizualnych, zaczerpnięto z legendarnej już linii odtwarzaczy Pioneer CDJ, stanowiących najwyższą półkę tego typu urządzeń. Mowa tutaj o dużych, wygodnych tarczach jog z wyświetlaczami, które ułatwiają scratchowanie oraz mają podświetlane wskaźniki z możliwością personalizacji. Tarcze jog są często używanym elementem kontrolerów, więc ich duży rozmiar i wysoka jakość mają ogromne znaczenie podczas eksploatacji urządzenia. Zastosowano także wielokolorowe pady funkcyjne, co pozwala ustawić dowolny kolor dla poszczególnych funkcji, by łatwiej odnaleźć je podczas miksowania live. Zainstalowany podwójny miernik VU umożliwia dokładne kontrolowanie poziomów odtwarzanych kanałów, a funkcja needle search pad pozwala przeskoczyć do dowolnej części utworu za pomocą jednego dotknięcia palcem. Wykończenie całości urządzenia wykonane jest ze szczotkowanego aluminium, co podkreśla zarówno wytrzymałość, jak i profesjonalne przeznaczenie sprzętu.
tekst
Jarosław Bociański
Muzyka i Technologia