Testy > VMA 160
29-09-2017 (MIT 10/ 2017 )

TEST - JBL VMA 160

Jedną z ostatnich nowości w ofercie firmy JBL jest seria wzmacniaczy miksujących o symbolu VMA. Urządzenia te są odpowiedzią firmy na rosnące potrzeby klientów prowadzących restauracje, hotele i inne komercyjne obiekty wyposażone w stałą instalację nagłośnieniową.

 

 

Sprzęt JBL od lat cieszy się niesłabnącą popularnością i bardzo dobrą opinią zarówno wśród profesjonalistów, jak i użytkowników komercyjnych. Jest to zasługa przemyślanych projektów oraz trwałości oferowanych urządzeń. Nie dziwi zatem, że każdy nowy produkt wypuszczony na rynek cieszy się sporym zainteresowaniem. Nie inaczej było w przypadku nowej linii VMA zaprezentowanej podczas zeszłorocznych targów InfoComm. Do naszej redakcji trafił model VMA 160, którego możliwości postanowiliśmy przetestować w praktyce.

 

Parametry

Co do parametrów, to jest to urządzenie, które może pracować zarówno w sieci 70V/100V, jak i w instalacjach niskoimpedancyjnych, dzięki zainstalowaniu wyjść w obu formatach. Rozwiązanie takie pozwala na lepsze dopasowanie do istniejącej instalacji. Przechodząc do możliwości „mocowych”, należałoby najpierw rozwikłać numerację dostępnych modeli – 160, 1120, 1240. Pierwsza cyfra jest oznakowaniem własnym serii nawiązującym do jednego kanału wyjściowego, na którym w poszczególnych modelach otrzymujemy moc odpowiednio 60, 120 lub 240 W. Urządzenie oferuje 5 kanałów wejściowych, a każdy z nich wyposażono w regulację tonów wysokich i niskich. Wzmacniacz działa przy impedancji  od czterech do ośmiu Ohmów zapewniając stabilną moc nominalną. Urządzenie przystosowano do współpracy z kontrolerami ściennymi JBL CSR-V, dzięki czemu głośność może być sterowana z dowolnego miejsca w budynku, podczas gdy same wzmacniacze będą schowane w bardziej ustronnym miejscu, bez dostępu niepowołanych osób. Urządzenie ma wbudowany moduł Bluetooth, dzięki czemu możemy odtwarzać muzykę bezpośrednio z telefonu czy tabletu bezprzewodowo. W wyposażeniu nie zabrakło również portu USB i wbudowanego playera/recordera. Warto również dodać, że we wzmacniaczu zaimplementowano opcje wejścia priorytetowego z wyciszeniem pozostałych źródeł oraz sygnalizację dźwiękową komunikatów (tzw. chime), a w komplecie z urządzeniem znajdują się uchwyty do montażu w szafce typu rack.

 

tekst

Jarosław Bociański

Muzyka i Technologia


PRODUCENT: JBL - www.jblpro.com

DYSTRYBUTOR: ESS Audio - www.essaudio.pl

TESTY


JBL 306 MkII

JBL 306 MkII to monitor dedykowany do domowych pracowni, oferujący bardzo dobrą jakość dźwięku nie tylko w jednym punkcie, co docenią kompozytorzy/producenci/technicy, którzy często zmieniają pozycję i miejsce podczas pracy, chodząc od instrumentu do instrumentu, lub od jednego urządzenia do drugiego.

JBL 705P

705P to bez wątpienia budząca zaufanie, wysokiej klasy konstrukcja. Naszpikowane nowościami technologicznymi monitory oferują poszerzony „sweet-point”, wykluczający natrętne utrzymywanie tylko jednego położenia głowy. Wyposażono je między innymi w zupełnie nowe przetworniki, zaawansowane opcje DSP oraz zdalną kontrolę poprzez HiQnet.

JBL PRX 815W

Wyciągając głośniki PRX 815W z pudełka, nie miałem pojęcia o tym, jaka siła drzemie w technologii zawartej wewnątrz. Od teraz już głośnik to nie tylko ostatni punkt łańcucha, który tylko wypluwa to, co z bólem stworzyliśmy wcześniej, a kolejny etap kształtowania brzmienia, dopasowywania go do warunków otoczenia i ostatecznego szlifu miksu.

JBL EON 208P

Testowany przenośny system PA ma wiele zauważalnych zalet. Do głównych można zdecydowanie zaliczyć łatwość transportu i kompaktowość samego projektu, a także intuicyjny i prostu w obsłudze interfejs. Samo brzmienie, jakie można uzyskać z systemu, także jest na przyzwoitym poziomie.

JBL Eon One

Firma JBL nie po raz pierwszy zaprezentowała urządzenie kompaktowe, łączące w sobie cechy kilku osobnych produktów. Jest zdecydowanie wielozadaniowym urządzeniem, które możemy użyć w wielu sytuacjach, takich jak występy, konferencje, prezentacje, spotkania, wykłady czy mniejsze recitale muzyczne.