Testy > U24
24-02-2017 (MIT 3/ 2017 )

TEST - Icon U24

Nie każdy, kto chce nagrywać, musi to robić w profesjonalnych warunkach, na drogich mikrofonach studyjnych. Wielu użytkowników potrzebuje narzędzi, które mogą obsłużyć, nie mając doświadczenia, a przy tym osiągać zadowalające wyniki. Naprzeciw takim wymaganiom wychodzi firma Icon, prezentując swój najnowszy mikrofon USB, wzbogacony dodatkowo w interfejs audio z wejściem liniowym.

 

Firma Icon od lat zajmuje się dostarczaniem produktów dla użytkowników o różnym poziomie zaawansowania. Większość produktów tej marki powstała z myślą o domowych producentach, a bohater niniejszego testu idealnie wpisuje się w ten segment. Icon U24 jest świetną propozycją dla osób początkujących ze względu na prostotę obsługi i niezbędne do rozpoczęcia nagrań wyposażenie. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

 

Mikrofon Icon U24 jest pojemnościowym mikrofonem USB typu plug-and-play o charakterystyce kardioidalnej. Plug-and-play pozwala rozpocząć pracę z mikrofonem bez konieczności instalowania żadnych sterowników czy aplikacji. Jest to bardzo wygodne, szczególnie dla niedoświadczonych użytkowników. Konstrukcja mikrofonu jak na tę półkę cenową jest bardzo solidna. Metalowa obudowa zapewnia trwałość i wytrzymałość, co połączone z odpowiednim użytkowaniem pozwoli nam cieszyć się działaniem urządzenia przez długie lata. Sam mikrofon wyposażony jest w metalowy pop-filtr, dzięki czemu nie ma potrzeby kupowania dodatkowych akcesoriów tego typu. Jest to urządzenie znacznie większe niż typowy mikrofon, ze względu na zaimplementowany w nim przetwornik analogowo-cyfrowy, czyli interfejs audio. Może on pracować z rozdzielczością 16 bitów oraz z częstotliwością próbkowania 44,1 lub 48 kHz. Urządzenie wyposażone jest w wejście 3,5 mm typu mini-jack, umożliwiające bezpośrednie podłączenie instrumentów mono (gitara, bas) lub urządzeń pracujących na sygnale liniowym, takich jak odtwarzacze MP3 czy nawet keyboardy i syntezatory. Urządzenie zawiera także bezpośrednie wyjście słuchawkowe na gnieździe 3,5 mm mini-jack, które umożliwia odsłuch wchodzących sygnałów bez jakiejkolwiek latencji (input monitoring). Użytkownik ma możliwość przełączania odsłuchu między mono, stereo i PC, czyli odsłuchu sygnału wychodzącego z komputera, już po obróbce w oprogramowaniu. Zarówno wejście liniowe, jak i sygnał mikrofonowy mają niezależne potencjometry wzmocnienia sygnału. Dodatkową ciekawą funkcją jest zainstalowanie w samym mikrofonie diody LED, która podświetla cały pop-filtr na zielono, gdy mikrofon jest gotowy do pracy, lub na czerwono w przypadku sygnału przesterowanego.

Jako że mikrofon ma bardzo dużą, bo aż dziewiętnastomilimetrową membranę, umożliwia dokładne i precyzyjne przetwarzanie głosu lektora, a przy dobrym ustawieniu i adaptacji akustycznej – nawet wokalisty. Mikrofon i interfejs U24 mogą pracować z prostym oprogramowaniem, takim jak Audacity czy Samplitude (w zestawie). Można je użyć także jako narzędzia pracy z każdą profesjonalną cyfrową stacją roboczą, czyli dowolnym programem DAW.

 

tekst

Jarosław Bociański

Muzyka i Technologia


PRODUCENT: Icon - www.icon-global.com

DYSTRYBUTOR: Sound Service - www.sound-service.eu

TESTY


Icon QCon Pro X

QCon Pro X jest kompatybilny ze wszystkimi DAW liczącymi się na rynku. Jego pancerna wręcz budowa gwarantuje bezawaryjną pracę przez wiele długich lat. Kontroler mimo nie wygórowanej ceny jest dobrze wyposażony i umożliwia rozbudowę liczby obsługiwanych kanałów w czasie rzeczywistym. Na rynku mamy wiele alternatyw. W praktyce jednak prezentowany ma wiele atutów, których brak konkurencji.