Testy > DRUMSET-1
01-11-2018 (MIT 11/ 2018 )

TEST - IMG STAGELINE DRUMSET-1

IMG STAGELINE DRUMSET-1 to zestaw mikrofonów perkusyjnych do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych, składający się z siedmiu mikrofonów. Stanowi doskonałą propozycję dla wszystkich tych, którzy nie potrzebują riderowego sprzętu, ale poszukują dobrze brzmiącego i bogato wyposażonego zestawu przeznaczonego do omikrofonowania perkusji.

 

Prezentowany zestaw mikrofonów marki IMG STAGELINE kierowany jest do początkujących zespołów lub domowych studiów nagraniowych, które planują nagrać pierwsze demo lub solidnie zabrzmieć na klubowej scenie. Co ważne, przed zakupem nie będzie konieczny napad na bank, a relacja ceny do oferowanych możliwości jest bardzo korzystna. Zapraszamy do dalszej lektury tekstu, aby poznać bliżej możliwości testowanego zestawu.

 

Konstrukcja i parametry

Mikrofony dostarczane są w praktycznej walizce ułatwiającej ich transport i przechowywanie. W komplecie znajdziemy siedem mikrofonów i wszystkie niezbędne akcesoria, aby omikrofonować perkusję. Za nagłośnienie stopy odpowiada mikrofon dynamiczny o charakterystyce ósemkowej (dwukierunkowej), o nominalnej impedancji wynoszącej 300 Ω, charakterystyce częstotliwościowej mieszczącej się między 50 Hz a 10 kHz i skuteczności 1.6 mV/Pa oraz SPL wynoszącym 158 dB. Do nagłośnienia werbli, hi-hatów i tom-tomów przeznaczone są mikrofony dynamiczne o superkardioidalnej charakterystyce kierunkowości, nominalnej impedancji na poziomie 600 Ω, skuteczności wynoszącej 2,5 mV/Pa oraz maksymalnym poziomie ciśnienia akustycznego równym 157 dB. Ich charakterystyka częstotliwościowej mieści się między w zakresie 50 Hz – 15 kHz. W zestawie mamy także mikrofony pojemnościowe o charakterystyce kardioidalnej, odpowiedzialne za zebranie overheadów. Ich impedancja wynosi 6,8 Ω, skuteczność to 5,6 mV/Pa, a charakterystyka częstotliwościowa mieści się pomiędzy 50 Hz a 15 kHz. Maksymalny SPL, z jakim mogą pracować, został oszacowany na 161 dB. Tyle suchych faktów – sprawdźmy, jak mikrofony sprawują się w praktyce.

 

Test praktyczny

W celu przeprowadzenia testów skontaktowałem się z zaprzyjaźnioną rockową kapelą i zaproponowałem nagranie oraz nagłośnienie małego klubowego koncertu. Mikrofony zostały również przetestowane w sali prób. Na wstępie duży plus za obecność wszystkich niezbędnych akcesoria montażowych. Wszystko co potrzebne mamy w poręcznej walizce i z pewnością dla wielu potencjalnych użytkowników będzie to mocny argument decydujący o zakupie. Pierwsze próby dźwiękowe miło mnie zaskoczyły. Mimo niewygórowanej ceny zestaw zagrał więcej niż przyzwoicie. Dźwięk perkusji był czysty i w miarę naturalny. Wystarczyła drobna korekcja, aby zobaczyć uśmiech na twarzy perkusisty. Na potrzeby materiału demo rezultat był w zupełności wystarczający. Mikrofony odpowiedzialne za werble, hi-haty i tom-tomy odpowiednio izolowały otoczenie i sprawdziły się w głośnych miejscach, jakimi niewątpliwie są sala prób i mała scena. Oferowane przez producenta mocowania umożliwiają montaż mikrofonów na obręczy kotła. Uchwyt umożliwia odpowiednie usytuowanie mikrofonu względem naciągu i uzyskanie pożądanego brzmienia. Mikrofony superkardioidalne cechuje wąskie pole odbioru i dobra izolacja dźwięków otoczenia. Tego typu konstrukcje pozwalają precyzyjnie odbierać źródło i są o wiele bardziej odporne na sprężenia zwrotne względem mikrofonów kardioidalnych. W trakcie testów na scenie mikrofony sprawowały się równie poprawnie, a po odpowiednim zastosowaniu filtrów w konsolecie nabrały odpowiedniego „mięcha” i dynamiki. Stanowiło to również dobry materiał do kształtowania brzmienia na etapie dalszej obróbki.

Podobnie było z mikrofonem dla stopy basowej. Tu akurat niewątpliwie pomogła charakterystyka ósemkowa zbierająca dźwięk z przodu i z tyłu, pomijając wszelkie sygnały docierające z boków. Walory brzmieniowe mikrofonu pozwoliły podkreślić dół pasma, a po zastosowaniu bramki uzyskać jego dużą ilość – brzmiącą dość naturalnie. Overheady nagłaśniane mikrofonami o charakterystyce nerkowej także spełniły swoje zadanie, uwydatniając brzmienie perkusji, eksponując elementy struktury rytmicznej w górze pasma. Odpowiednie ustawienie mikrofonów względem siebie i zestawu perkusyjnego pozwoliło uzyskać zadowalającą prezencję.

Nagłaśnianie perkusji przy użyciu testowanych mikrofonów to swego rodzaju sztuka kompromisu. Wymaga eksperymentów z odpowiednim ustawieniem mikrofonów i nałożeniem filtrów. Jednak po pewnym czasie możliwe jest uzyskanie zadowalającego i co ważne powtarzalnego brzmienia. Mając na uwadze cenę i segment rynku do którego zestaw jest kierowany naprawdę nie można mu niczego zarzucić. Na zakończenie warto podkreślić fakt, iż wszystkie mikrofony zostały solidnie wykonane, więc powinny bez problemu przetrwać nie jedną próbę oraz trudy scenicznej i studyjnej pracy.

 

Podsumowanie

IMG STAGELINE DRUMSET-1 to naprawdę solidna propozycja, którą mógłbym polecić domowym studiom nagrań i początkującym zespołom szukającym uniwersalnego zestawu do nagłośnienia lub nagrania perkusji. Zestaw potrafi wiele wybaczyć, a w rękach nieco bardziej doświadczonego realizatora z pewnością zaskoczy swoim brzmieniem. Zespół, z którym miałem przyjemność testować mikrofony, potwierdził tę opinię oraz jednoznacznie stwierdził, że dzięki możliwości produkcji mikrofonów w Azji przed początkującymi realizatorami i zespołami szykuje się dużo więcej możliwości niż dwie sprzed dwóch czy trzech dekad wcześniej. Podsumowując, jeżeli ktoś planuje zakup zestawu mikrofonów perkusyjnych, powinien wziąć pod uwagę propozycję firmy IMG STAGELINE.

 

tekst

Arkadiusz Kowalski

Muzyka i Technologia


PRODUCENT: IMG STAGELINE - www.imgstageline.pl

DYSTRYBUTOR: Monacor Polska - www.monacor.pl

TESTY


IMG STAGELINE ECMS-90

IMG STAGELINE ECMS-90 to pojemnościowy mikrofon wielkomembranowy przeznaczony do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych. Doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy przy ograniczonym budżecie poszukują dobrze brzmiącego, solidnego i profesjonalnie wyposażonego narzędzia.

IMG STAGELINE DMIX-20

Testowany przez nas mikser oznaczony jako DMIX-20 jest bardzo wszechstronnym urządzeniem, które tylko z pozoru wygląda niewinnie. Za rozsądne pieniądze oddaje profesjonalne rozwiązania, które zaspokoją potrzeby większości z nas.

IMG STAGELINE C-RAY/8

Przenośny system słupkowy, trójdrożne rozwiązanie aktywne opierające się na subbasie w konfiguracji 2 × 8'' oraz dwunastogłośnikowej kolumnie wspartej dwoma przetwornikami wysokotonowymi.

IMG STAGELINE PMX-162

Mikser ze wzmacniaczem mocy powinien zainteresować wszystkich, którzy potrzebują relatywnie taniego dobrze wykonanego i przyzwoicie wyposażonego powermiksera do mniejszych systemów i niezbyt wymagających zastosowań.

IMG STAGELINE TXS-812

TXS-812 to dwukanałowy system UHF (non-diversity) o zasięgu do 30 m.