Testy > SolaFrame Theatre
29-12-2017

TEST - High End Systems SolaFrame Theatre

ETC i High End Systems jako jedna firma? Moim zdaniem te marki mają wiele wspólnego, jeśli chodzi o kreatywność, zatem taki ruch na rynku może wróżyć tylko dobrze na przyszłość. Czy SolaFrame Theatre jest już przykładem tych wspólnych działań? Zaczynamy!

 

High End Systems zdążył już przyzwyczaić nas do produktów, które osiągają spore rozmiary. Odbija się to też na wadze. Czy jest to uzasadnione? Kiedy zobaczyłem case z dumnym napisem High End Systems, od razu wiedziałem, że to będzie jedna z większych głowic, jakie ostatnio testowałem. Pomimo rozmiarów bardzo podoba mi się design, ale to subiektywne odczucie. Dlaczego SolaFrame Theatre jest dużym urządzeniem? Z pewnością pierwszym uzasadnieniem będzie układ chłodzenia. To jest właśnie to, czego oczekują realizatorzy, aktorzy, reżyserzy i choreografowie w przestrzeniach teatralnych. Głowica jest całkowicie bezgłośna. Całkowicie! Nie ma w niej ani jednego wentylatora. Pierwszy raz mogę z ręką na sercu powiedzieć, że przeszkadza mi system nawiewu w przestrzeni teatralnej oraz szum wentylatorów ze sterownika i komputera. Głowica jest włączona, metr obok i nic... Jedyny hałas, który da się usłyszeć, to specyficzny cichutki pisk przy dimmerowaniu czipa ledowego. Tu spieszę nadmienić, że absolutnie każdy czip z specyficznym układem zasilania (przynajmniej przy tej mocy) wydaje takie dźwięki. Skoro już o czipie ledowym mowa – zastosowano tu układ o mocy 440 W. Głowica (biorąc pod uwagę układ optyczny) według wskazań producenta generuje 15 000 lumenów. Jak można chłodzić tak potężny układ bez wentylatora? To właśnie wymyślny radiator z sporymi rurkami miedzianymi powoduje, że głowica jest nieco większa. Po prostu – coś za coś. Można by powiedzieć, że owszem – konkurencja ma podobne oprawy, lecz choć są też wyciszane na różne sposoby, to absolutnie nie dorównują temu urządzeniu High End. A przy tej mocy i układzie chłodzącym zajmującym jedną trzecią części z optyką ta głowica wcale nie jest dużo większa niż w porównywalnych, konkurencyjnych modelach.

Kolejna rzecz, na którą producenci zaczęli zwracać uwagę, to wysokie CRI. Jeszcze do niedawna uzyskiwanie takich wartości za pomocą tylko białego chipu było nierealne. Dlatego przez długi czas inżynierowie eksperymentowali z zespołami czipowymi, na przykład siedmiokolorowymi. Znamy takie rozwiązania choćby z produktów wspomnianego ETC. I chodź kilka miesięcy wcześniej pokazała się na rynku konkurencyjna oprawa o podobnych zastosowaniach (a widziałem obie), to High End Systems jest naprawdę mocną odpowiedzią! CRI w tym modelu producent określa jako 90+.

Co jeszcze istotnego mamy w tym czipie? Temperatura barwowa wynosi 6000 K. Na pewno istotna jest żywotność wynosząca 50 000 godzin oraz możliwość „świecenia” sekcjami. To bardzo dobry, dość nowy pomysł odnośnie chipów ledowych, a przydający się przy okazji kreowania efektów. Już wyjaśniam, jakie może mieć zastosowanie: używając wzoru gobo i kreując plamę oświetleniową, która ma przypominać np. planetę, można skorzystać z makro, które wyłączy część czipu. W praktyce uzyskamy efekt cienia, np. na krawędzi – dokładnie tak jak zdjęcia obiektów w kosmosie, które słońce oświetla z danego kierunku. To działanie znacznie uwypukla dane animacje, a wzór gobo przestaje być płaski. Używając różnych efektów makro, zauważyłem, że czip można podzielić przynajmniej na cztery sekcje. Makra umożliwiają dynamiczne zmiany dotyczące poszczególnych sekcji ledowych w czipie, a przy takim trybie każdy element animacyjny będzie dużo ciekawszy i bardziej przestrzenny. Podczas dynamicznej zmiany sekcji w czipie wygląda to tak, jakby dany wzór gobo był wyświetlany z nieco innej perspektywy. To bardzo ciekawy, nowatorski efekt animacyjny.

 

tekst

Paweł Murlik

Muzyka i Technologia

 

zdjęcia

Aleksander Joachimiak


PRODUCENT: High End Systems - www.highend.com

DYSTRYBUTOR: LTT - www.ltt.com.pl

TESTY


High End Systems TechnoArc

Głowica ruchoma wash i beam w której znajdziemy patent znany pod nazwą Radial Lenticular Homogenizing Lens System.

High End Systems Technospot

Testowane urządzenie to ruchoma głowica typu spot.

High End Systems Showgun

High End Systems Wholehog III