Testy > Blinder LED 16X30W 4in1 COB – 16 sekcji Mk2
29-08-2017 (MIT 9/ 2017 )

TEST - Flash Professional Blinder LED 16X30W 4in1 COB – 16 sekcji Mk2

Dokładnie rok temu miałem przyjemność zwiedzać nowo wybudowaną fabrykę marki Flash, niedaleko Szczecina, o czym pisałem wówczas na łamach MiT. Od tego czasu wiele się zmieniło. Mamy coraz szerszą ofertę z charakterystycznym znaczkiem „made in Poland”. Przetestowałem w ostatnim czasie ledowy blinder wyprodukowany właśnie w tej polskiej fabryce, który lada dzień pojawi się w seryjnej produkcji.

 

 

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do efektu typu blinder opartego bardzo często na źródłach światła np. typu PAR36DWE. Jednak technologia ledowa na polu opraw typu floodlight i konkretnie w podgrupie blinderów sprawiła, że oprawa zwykle powieszona na froncie sceny i skierowana w publiczność może mieć zupełnie inne zastosowania. Z pewnością taką oprawą jest nowy produkt marki Flash. Dlaczego tak sądzę? Postaram się to wyjaśnić w trakcie całego testu.

 

Nowy design

Opisując wygląd, należałoby pogratulować marce Flash dobrych rozwiązań konstrukcyjnych odnośnie obudowy. Ten blinder rzecz jasna różni się od swojego poprzednika również pod względem obudowy. To, co widać na pierwszy rzut oka, to cobowskie źródła światła. Urządzenie ma szesnaście niezależnych modułów LED COB RGBW (po cztery w każdym z czterech rzędów). Odbłyśniki są usytuowane w podobny sposób jak w innych oprawach z COB na pokładzie, ale mają zupełnie inną, oryginalną teksturę. Regularność wzoru kojarzy mi się z muszlą znalezioną na plaży. W całym odbłyśniku zabudowano kilkadziesiąt małych elementów o wypukłym kształcie przypominających soczewki. W praktyce taki kształt odbłyśnika gwarantuje nie tylko równomierną plamę oświetleniową z wszystkich szesnastu modułów, ale również kąt świecenia wynoszący 50°. W tej nowej wersji blindera nowoczesny wygląd podkreśla przednia części obudowy, w której otwory na poszczególne źródła światła nie są okrągłe, lecz kwadratowe. Blinder waży co prawda nieco więcej niż oprawy oparte na DWE, ale i jego możliwości są nieporównywalnie większe, o czym zaraz się przekonamy. Waga urządzenia wynosi 8,6 kg. Tył obudowy to widoczne cztery otwory dla wentylatorów, uchwyt montażowy wraz z regulacją kąta oraz mocowanie dla linki zabezpieczającej. Nowością jest kolorowy wyświetlacz o przekątnej 1,8 cala, który znacznie zwiększa czytelność menu. Poza tym zestaw gniazd DMX (3 pin) oraz powerCON. Tył obudowy prócz dumnego Made in Poland zawiera nadruk z podstawowymi informacjami na temat trybów pracy.

 

tekst

Paweł Murlik

Muzyka i Technologia

 

zdjęcia

Aleksander Joachimiak


PRODUCENT: Flash Professional - www.flash-butrym.pl

DYSTRYBUTOR: Flash Butrym - www.flash-butrym.pl

TESTY


Flash Professional Vintage LED WASHER 12x30W...

Naprawdę miło było powrócić po dwóch latach do, co prawda, znanych mi już bazowych konstrukcji, ale opracowanych w nowej odsłonie zarówno z poprawionym oprogramowaniem jak i z designem określonym, jako vintage.

Flash Professional Led Washer

To kolejna propozycja uzupełniająca linię produktów Professional. Wszystkie te nowości mają kilka wspólnych zalet, o których za chwilę wspomnę. Gdyby ktoś zakleił nazwę producenta i zadał pytanie, skąd ten produkt pochodzi, pewnie większość z nas nie udzieliłaby poprawnej odpowiedzi. Ten fakt cieszy, że rodzimymi produktami zaznaczamy swoją obecność na rynku, jednak bez zbyt dużej dawki lokalnego patriotyzmu.

Flash Professional LED PAR 64

W tej oprawie zaskoczyły mnie dwie rzeczy: rozmiar i waga. To maleństwo ma dwadzieścia cztery trzywatowe diody na pokładzie i waży 1,3 kg.

Flash Professional LED PAR 64

Pierwszą testowaną oprawą jest LED PAR ze źródłem światła COB. Jak wynika ze specyfikacji, ten zestaw COB ma na pokładzie diody RGBW. Źródło światła jest umieszczone w dość charakterystycznym dla COB-ów, głębokim odbłyśniku.Oprawa jest dość logicznie zrobiona pod kątem oprogramowania. Może pracować zarówno sterowana systemem DMX, jak i samodzielnie.