Testy > IQ 420 H
27-02-2018 (MIT 3/ 2018 )

TEST - Evolights IQ 420 H

To już kolejna propozycja bardzo prężnie rozwijającej się przez ostatni rok marki Evolights. Jak nie trudno się domyślić, firma przyjęła strategię innych, bardziej lub mniej znanych marek. Zdecydowała się na produkcję w Państwie Środka, jednocześnie prowadząc całą logistykę, nadzór, projektowanie oraz serwis w Polsce. Zatem marka jest polska i – sądząc po cenach oraz po jakości wyrobów, które już testowałem – firma korzysta z uznanych i sprawdzonych fabryk. Tu warto wspomnieć, że z tych samych miejsc korzystają też inni, bardzo znani, światowi producenci.

 

Niedawno na naszych łamach pojawił się inny model oznaczony przedrostkiem IQ. Był to IQ 280, skonstruowany w oparciu o popularną lampę Osram Sirius. Póki co najmocniejszym w sensie źródła światła produktem jest właśnie testowany dziś IQ 420 H. Tu silnik stanowi niemniej popularny i bardzo lubiany przez innych producentów chip ledowy o mocy 420 W. Ten model, jako najpotężniejsze narzędzie dostępne w ofercie Evolights, na razie zamyka linię IQ. Czy producent będzie poszerzał swoją ofertę o jeszcze mocniejsze modele? Czas pokaże.

 

Zaskoczenie?

Co można powiedzieć o tej głowicy po zewnętrznych oględzinach? Większość innych głowic z ponad czterystuwatowym źródłem ledowym jest zdecydowanie większa. Tu producent położył nacisk na wyprodukowanie dość małej głowy, jednocześnie zachowując dobre parametry optyczne oraz możliwości efektowe. To z pewnością zaleta. Waga głowy jest optymalna (biorąc pod uwagę jej moc) i wynosi 24,5 kg. Patrząc na tę głowicę trzeba powiedzieć, że obudowa jest wykonana dość estetycznie. Ładnie zaprojektowany kształt z dumnym logo na ramionach urządzenia. Głowa ma blokady transportowe. Podstawa w sensie projektowym jest wykonana identycznie jak w przypadku modelu, o którym już wspomniałem, czyli IQ 280. Zachowano zatem taką samą stylistykę serii.

IQ 420 H wyposażono w kolorowy wyświetlacz z czytelnym menu oraz pięć przycisków nawigacji. Widoczny też jest otwór dotyczący mikrofonu oraz nadruk na obudowie Wireless. W przypadku IQ 280 system radiowy stanowiło popularne rozwiązanie firmy Wireless Solution. W tej głowicy co prawda nie doszukałem się takiej informacji, ale nielogiczne byłoby zamontowanie powiedzmy mniej firmowego rozwiązania w topowym modelu całej serii. Druga strona podstawy również została zaprojektowana bez zmian w stosunku do młodszego brata serii IQ. Dwa standardy DMX włącznik zasilania oraz powerconowe złącze. Nie zapomniano też o zasilaniu bateryjnym. Istnieje możliwość przygotowania głowicy do pracy bez włączonego zasilania. Zajrzyjmy pod obudowę.

 

tekst

Paweł Murlik

Muzyka i Technologia

 

zdjęcia

Aleksander Joachimiak


PRODUCENT: Evolights

DYSTRYBUTOR: Music Express - www.musicexpress.pl

TESTY


Evolights IQ 132 B

Evolights bardzo mocno pokazuje, do jakiego stopnia można obniżyć cenę na dość wysoką klasę produktów. I oto dziś stoi przede mną beam oparty na znanej lampie OSRAM z serii Sirius (HRI 132W), w sektorze cenowym zarezerwowanym wcześniej raczej dla amatorskich urządzeń.

Evolights IQ 280H

Odkręcając obudowę, można wywnioskować bardzo wiele. Gdybym porównał konstrukcyjnie IQ z inną, podobną głową, nie znalazłbym oszczędności w komponentach czy elektronice. Gołym okiem widać, że głowica jest przygotowana do różnych warunków pracy i raczej nie będzie to urządzenie, któremu nie można zaufać (to pod kątem awaryjności).

Evolights Pixel Bar 1010

Pamiętam czasy, kiedy zaczęły pokazywać się na rynku pierwsze LED bary. Z czasem możliwości efektowe popularnych modeli stały się dość powszechne. Zestawianie ich na horyzoncie sceny i tworzenie ciekawych wzorów animacyjnych do dziś jest modnym elementem kreowania light designingu. Choć tego typu urządzenia (myślę tu o LED barach bez zoomu) nie bardzo nadają się do użytku jako naświetlacze, to jednak nader często można je spotkać przy eksponowaniu scenografii czy samych artystów – myślę tu o pod