Testy > IQ 280H
30-07-2017 (MIT 8/ 2017 )

TEST - Evolights IQ 280H

Niewielkie głowice typu beam-spot. No cóż – każdy, kto śledzi uważnie rynek, wie już dokładnie, o jaką konstrukcję mi chodzi. Jeśli dołożymy jeszcze informację, że źródło światła stanowi Osram Sirius – właściwie nie muszę nic dodawać. Testowałem już przynajmniej trzy podobne produkty – w tym jeden bardzo renomowanej firmy i dwie głowice firm pretendujących do grona najlepszych. Gdzie zaliczyć Evolights? Jak z jakością tego urządzenia? Zaraz się przekonamy.

 

IQ 280H to mała, lekka, zgrabna głowa o dość klasycznym wyglądzie. Wyświetlacz przejrzysty, kolorowy, obok przyciski menu oraz funkcja battery. Głowa bez zasilania milczy, ale dociekliwie postanowiłem sprawdzić, czy zasilanie bateryjne podtrzymania funkcji menu działa. Zamiast przerwy na papierosa poświęciłem czas na wizytę w kiosku. Po kilku chwilach z satysfakcją odkryłem, że tak – wspomniane funkcje działają! Tu muszę nadmienić, że docelowo warto wyposażyć się w akumulator o takich samych gabarytach jak bateria R6 – i po kłopocie. Trzeba również dodać, że opcje podtrzymywane za pomocą akumulatora, szczególnie w warunkach plenerowych, kiedy czas podłączenia właściwego zasilania nie jest od nas zależny, mogą okazać się zbawienne. Wróćmy do oględzin zewnętrznych: tył podstawy to włącznik zestaw czterech gniazd DMX (dwa standardy) oraz gniazdo powerCON. Piszę dość lakonicznie, ponieważ oględziny zewnętrzne nie przyniosły żadnych niespodzianek – to po prostu ładna głowa i wygląda tak jak na zdjęciach reklamowych. Spieszę zatem donieść, co takiego kryje pod obudową.

 

Do dzieła

Wspominałem już wcześniej, że sercem urządzenia jest bardzo lubiany przez producentów Osram Sirius. W tym wypadku to HRI 280. Nasz pomiar CRI wskazał wartość na poziomie 76.8. Sirius wymaga sporej dawki chłodzenia i tak naprawdę jego żywotność gwarantowana przez Osrama będzie w dużej mierze zależała od tego, jak został rozwiązany układ chłodzenia. Zajrzyjmy do środka. Tu system chłodzenia różni się nieco od wyrobów innych firm. Boczny wentylator ma kanał ślimakowy, co powoduje wtłaczanie dość skupionej wiązki powietrza prosto w lampę. Drugi z wentylatorów umieszczony tuż nad lampą ma dodatkowo zamontowaną falistą konstrukcję, coś na kształt radiatora. Wentylatory pracują dość głośno praktycznie od momentu uruchomienia lampy. Jest to niestety pewna wada większości podobnych konstrukcji, muszę zatem założyć, że problem ten inżynieryjnie jest trudny do przeskoczenia. Menu daje nam wybór tylko dwóch opcji, jeśli chodzi o pracę układu chłodzenia: full speed i auto. Rozumiem, że to lampa wyładowcza, ale jednak brakuje mi funkcji low. Wszak istnieją konstrukcje również oparte na lampach wyładowczych ograniczających jej moc... Na cichą pracę głowicy można liczyć jedynie przed użyciem funkcji „lamp on” – wtedy rzeczywiście głowica jest bezgłośna. Żywotność lampy Osram wylicza na 2000 godzin. Przy takiej konstrukcji układu chłodzenia można liczyć na to, że lampa jest w stanie wytrzymać swój przewidziany czas pracy. Lampa ma dość szczelnie zabudowany swój moduł. Do chłodzenia pozostałej części z optyką umieszczono dwa wentylatory na szczycie urządzenia. Wiązka światła wydostaje się przez dość wąski otwór, zaraz nad nim umieszczono szklany element. Prawdopodobnie jest to szkło dichroiczne, znany patent stosowany przez różnych producentów.


PRODUCENT: Evolights

DYSTRYBUTOR: Music Express - www.musicexpress.pl

TESTY


Evolights IQ 420 H

Postanowiłem marce Evolights podwyższyć poprzeczkę, ponieważ zarówno po modelu IQ 280, jak i po opisywanym dziś IQ 420 widać, że nie są to amatorskie głowice. Pomimo niższej ceny w stosunku do uznanych urządzeń muszę przyznać, że i konstrukcyjnie, i pod kątem zastosowanych komponentów głowica IQ 420H nie odbiega od produktów, którymi zwykle posługują się profesjonaliści.

Evolights Pixel Bar 1010

Pamiętam czasy, kiedy zaczęły pokazywać się na rynku pierwsze LED bary. Z czasem możliwości efektowe popularnych modeli stały się dość powszechne. Zestawianie ich na horyzoncie sceny i tworzenie ciekawych wzorów animacyjnych do dziś jest modnym elementem kreowania light designingu. Choć tego typu urządzenia (myślę tu o LED barach bez zoomu) nie bardzo nadają się do użytku jako naświetlacze, to jednak nader często można je spotkać przy eksponowaniu scenografii czy samych artystów – myślę tu o pod