Testy > Evolve 50
27-04-2018 (MIT 5/ 2018 )

TEST - Electro-Voice Evolve 50

Choć zasada kierunkowania wiązki przez kolumnę głośnikową znana jest już od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, to przenośne systemy „słupkowe” zyskały popularność dopiero wraz z początkami obecnego tysiąclecia. Ich użytkownicy docenili nie tylko właściwości kierunkowe, lecz także smukły wygląd i bardzo kompaktowe gabaryty. O ile większość tego typu konstrukcji znakomicie radzi sobie ze średnicą pasma, o tyle jednak przetwarzanie tonów wysokich wciąż stanowi nie lada wyzwanie.

 

Choć współczesne małe głośniki szerokopasmowe są w stanie z powodzeniem przetwarzać górny skraj pasma akustycznego, to zazwyczaj odbywa się to w dość wąskim zakresie kątów. Niektórzy producenci starają się to skompensować, rozchylając naprzemiennie głośniki w kolumnie, co jednak nie rozwiązuje problemu ich wzajemnej interakcji, na skutek której powstają listki boczne w pionowej charakterystyce kierunkowej. Inni zaś stosują rozwiązanie dwudrożne, będące swoistym połączeniem drivera wysokotonowego, który pracuje jako źródło punktowe, z generatorem fali cylindrycznej, jakim jest w większości zakresu pracy kolumna głośnikowa. Zgoła inaczej podeszła do tematu firma Electro-Voice, implementując w systemie słupkowym Evolve 50 falowód mający działać podobnie jak rozwiązania stosowane w systemach line-array.

 

Budowa Evolve 50

Podstawę omawianego systemu stanowi moduł niskotonowy zbudowany w oparciu o głośnik dwunastocalowy, pracujący w klasycznej obudowie typu bass-reflex, zbudowanej z piętnastomilimetrowej sklejki i wykończonej lakierem strukturalnym. W tejże obudowie swoje miejsce znalazła również cała elektronika, mamy wszak do czynienia z systemem aktywnym. Większą część powierzchni ścianki tylnej zajmuje duży pasywny radiator. Subbas przenosić możemy korzystając z dwóch uchwytów po bokach bądź pojedynczego uchwytu u góry. W znajdujące się przy nim gniazdo wkłada się prawie metrową aluminiową sztycę, która stanowi podstawę dla zasadniczej części systemu, jaką jest kolumna złożona z ośmiu głośniczków. Są to przetworniki o średnicy 3,5 cala każdy, wyposażone w neodymowe magnesy. Kolumna ta została nieznacznie wygięta ku dołowi, przypominając kształtem (i poniekąd działaniem) typowe grono systemu line-array. Jej obudowę wykonano z tworzywa sztucznego, a siateczka maskująca nawiązuje wyglądem do popularnych aktywnych serii Electro-Voice’a. Do przenoszenia kolumny oraz sztycy służy miękki pokrowiec, który producent dołącza w komplecie.

Kluczowy element w tej konstrukcji stanowią falowody współpracujące z głośnikami, oczywiście opatentowane przez producenta. Ich głównym zadaniem jest mechaniczny podział powierzchni promieniującej 3,5-calowego głośnika na cztery elementy, aby zapewnić bardziej koherentne sumowanie dźwięku w zakresie tonów wysokich. Stworzony został w ten sposób akustyczny odpowiednik dwudziestu czterech jednocalowych kopułek, umieszczonych jedna nad drugą. Również dzięki falowodom projektanci ominęli zjawisko zawężania się dyspersji w miarę zwiększania częstotliwości, dzięki czemu uzyskano studwudziestostopniowe pokrycie poziome w całym paśmie. Odbyło się to jednak kosztem przysłonięcia bocznych części membran głośniczków, a więc zmniejszenia efektywnej powierzchni promieniowania. Ta uwaga jest jednak czysto akademicka i nie ma znaczenia dla użytkownika końcowego, gdyż charakterystyka zestawu została zoptymalizowana drogą elektronicznej filtracji. A jako że bardzo zaawansowane układy DSP od jakiegoś czasu trafiają nawet do zupełnie budżetowych zestawów aktywnych Electro-Voice’a, to również i tutaj można oczekiwać nietuzinkowych rozwiązań.

 

tekst i zdjęcia

Przemysław Waszkiewicz

Muzyka i Technologia


PRODUCENT: Electro-Voice - www.electrovoice.com

DYSTRYBUTOR: Audio Plus - www.audioplus.pl

TESTY


Electro-Voice seria ND

Nowe mikrofony ND marki Electro-Voice to bardzo dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą mieć wysokiej jakości, naturalnie brzmiący zestaw mikrofonów dynamicznych. Rewelacyjne rozwiązania w zakresie montażu mikrofonów, bardzo dobre wykonanie i odporność na ciężkie warunki pracy na scenie to ogromne plusy.

Electro-Voice ETX-35P i ETX-18SP

Nowa seria mobilnych zestawów głośnikowych ze znaczkiem EV plasuje się powyżej tańszych serii LiveX i ZLX. Producent reklamuje ją jako połączenie innowacji z osiemdziesięciopięcioletnim doświadczeniem firmy, z czym trudno się nie zgodzić. Co więcej, na tabliczkach z tyłu możemy przeczytać „Made in USA”, co w obecnych czasach jest już rzadkością.

Electro-Voice X-Line Next Generation

Zestawy liniowe X-Line następnej generacji EV oferują niespotykany stosunek możliwości do wielkości, w zastosowaniach koncertowych oraz instalacyjnych.

Electro-Voice ZLX-15P

Seria ZLX stanowi ofertę skierowaną do szerokiej grupy odbiorców, wśród których zapewne pierwsze miejsce zajmą mobilni DJ-e, a w dalszej kolejności skorzystają z niej muzycy i zespoły nagłaśniający się we własnym zakresie, szkoły, placówki kultury itp.

Electro-Voice ZxA 1-90 i ZxA1-Sub

Aktywne zestawy głośnikowe składające się subwoofera z głośnikiem 12'' oraz paczki szerokopasmowej wyposażonej w przetwornik 8''.