Testy > Rouge R1 FX-B
30-05-2017 (MIT 6/ 2017 )

TEST - Chauvet Pro Rouge R1 FX-B

Stali czytelnicy pewnie pamiętają jeden z ostatnich testów, gdzie miałem przyjemność opisywać model Marvick MK2. Opisywałem też niecodzienną historię firmy, ponieważ uznałem, że jest dość oryginalna. Tym razem nie chodziło tylko o jedną osobę. Firmę stworzyło małżeństwo – Albert i Berenice Chauvet, zatem jest to ewenement. Zainteresowanych odsyłam do poprzedniego testu.

 

Trudno powiedzieć, co było inspiracją dla nadania temu urządzeniu takiej nazwy. Właściwie oba moje skojarzenia prowadzą w stronę kosmosu. Być może chodziło o popularny ostatni film związany z tematyką Star Wars, może o tzw. wędrujące planety? Tak czy inaczej z pewnością R1 zasługuje na miano urządzenia nie z tej ziemi i postaram się to udowodnić.

 

Jak tylko zobaczyłem to cudo, pomyślałem: muszę je mieć. I właśnie stoi przede mną w pełnej krasie. Dlaczego ta głowica (a raczej te głowice) mogą stanowić obiekt pożądania? No właśnie! To właściwie pięć głowic w jednym. Te minigłowice (ponieważ są niewielkich rozmiarów) są umieszczone na wspólnym ramieniu odpowiedzialnym za obrót panoramy. Każda z nich może niezależnie poruszać się w tilcie. Jest to zespół beamowych głowic z pięcioma niezależnymi, ledowymi źródłami światła. Chipy ledowe są piętnastowatowe w konfiguracji RGBW. Minigłówki emitują wiązkę o kącie 7°, a żywotność LED-ów sięga aż 50 000 godzin. Choć nazwałem je minigłówkami, to jednak zamontowano w nich piętnastowatowe diody. Zatem za pomocą układu optycznego przy pomiarze wykonanym z odległości 5 m potrafią wygenerować 5361 luxów.

Ciekawostkę stanowi właśnie układ optyczny. Przy pierwszych oględzinach nasunęło mi się skojarzenie z Svobodą. Ale czy na pewno wewnątrz jest zwierciadło paraboliczne? No nie. Musiałem zajrzeć do środka. Po otworzeniu jednej z główek osłupiałem. Wewnątrz jest jedna jedyna zespolona soczewka nad chipem ledowym. Nie jest ona jednak jednolita. W jej wnętrzu znajduje się niezależny element skupiający strumień, na szczycie wyprofilowany w bardzo ostry, wypukły kształt. Na wspomnianą wypukłość napylono warstwę dyfuzyjną. I wcale nie chodzi tutaj o nadmierne rozproszenie wiązki. Ten zabieg sprawia, że chip ledowy umieszczony jednak w bliskiej odległości tworzy jednolitą plamę. Podczas patrzenia z zewnątrz wydaje się, że w środku znajduje się odbłyśnik. Jednak jest to tylko wrażenie optyczne. Kiedy wyjąłem soczewkę, okazało się, że odbłyśnika wcale tam nie ma. Kratkowana powierzchnia przedniej części układu optycznego, okalająca wypukły punkt w środku tworzy refleksy, wewnątrz soczewki – stąd to wrażenie. Rezultat tak zmyślnego układu optycznego jest taki, że wiązka jest beamowa, a plama oświetleniowa pomimo złożonej struktury soczewki jest jednolita.


PRODUCENT: Chauvet Pro - www.chauvetprofessional.eu

DYSTRYBUTOR: LTT - www.ltt.com.pl

TESTY


Chauvet Pro Ovation F 265 WW

Przyglądając się firmie Chauvet trzeba mocno podkreślić, że rodzina produktów z wspólnym przedrostkiem Ovation jest całkiem spora. Są to oprawy typu PAR, oprawy profilowe oraz urządzenia z soczewką Fresnela. Produktów (wraz z nowościami) w tej serii znajdziemy ponad 20, a dziś przyjrzymy się Fresnelowi oznaczonemu jako F-265 WW.

Chauvet Pro Maverick MK Pyxis

Firma Chauvet gości na naszył łamach cyklicznie z precyzją szwajcarskiego zegarka. Głównym powodem jest to, że marka bardzo dynamicznie reaguje na potrzeby rynku, wdrażając sukcesywnie kolejne nowości. Opisywaliśmy już urządzenia z serii Rogue – w chwili obecnej, biorąc pod uwagę również nowe modele, rodzina ta rozrosła się do dziesięciu różnych głowic. Równie ciekawą serię stanowi Maverick. Wśród czterech nowości z tej serii znalazł się bohater niniejszego testu, czyli konstrukcja o wdzięcznej

Chauvet Pro Maverick MK3 Wash

Kolejny raz sięgamy po urządzenie marki Chauvet. Dzięki uprzejmości firmy LTT (polskiego dystrybutora) otrzymaliśmy tę oprawę do testów dość szybko – jak tylko pojawiła się na rynku. W redakcji model MK3 spędził kilka tygodni. To jeden z najdłużej przeprowadzanych testów, które miałem przyjemność wykonać.

Chauvet Pro Maverick MK2 Spot

Serce głowicy stanowi moduł LED 440 W, generujący (przy 5 m) 18 079 luksów przy skupionej wiązce 13° oraz 2518 luksów przy maksymalnie rozszerzonym zoomie do wartości 37°. Temperatura barwowa zespołu LED-ów wynosi dokładnie 6808 K, a producent określa jego żywotność na 50 000 godzin. Ta pozytywna informacja powinna zadowolić wszystkich właścicieli firm rentalowych.