Testy > Maverick MK2 Spot
24-02-2017 (MIT 3/ 2017 )

TEST - Chauvet Pro Maverick MK2 Spot

W przypadku tego sprzętu rysuje się nam nieco inna historia niż zazwyczaj. I owszem – na początku tworzenia marki pojawia się pasjonat, który buduje DJ-skie urządzenia, ale… w towarzystwie swojej żony. Chauvet to nazwisko pary, która niedawno świętowała dwudziestopięciolecie marki. Choć oboje (Albert i Berenice) pochodzą z Haiti, to ich drogi schodzą się nieco później w Miami. Od tego momentu tworzą markę pod swoim wspólnym nazwiskiem. Jakiś czas temu Albert Chauvet jako jeden z pierwszych upatrzył przyszłość dla rynku scenicznego i architektonicznego w technologii LED. I jak widać na przykładzie ostatniej dekady, wcale się nie pomylił.

 

Na początek pewna ciekawostka: zawsze zastanawiałem się, czym jest oświetlona wieża Eiffla. Odpowiedź przyszła sama. Małżeństwo państwa Chauvet może pochwalić się czterema markami: Chauvet Professional. Chauvet DJ, Trusst oraz Iluminarc. I właśnie produkty Iluminarc pod postacią czterystu sztuk modelu Ilumipod 48 IP RGBW uświetniły studwudziestolecie wieży. Dwumastominutowe show zostało zaprojektowane przez Bernarda Schmitta i Jacques Rouveyrollis.

 

Głowa, którą dziś testuję (Maverick spot MK2), to jedna z trzech głowic tworzących grupę nowych produktów. Chauvet pod nazwą Marevick może pochwalić się ponadto modelem hybrydowym oraz washem. Znaczącą inną znaną serię Chauvet stanowią głowice o modnej ostatnio nazwie Rogue.

Co kryje w sobie spot MK2? Serce głowicy stanowi moduł LED 440 W, generujący (przy 5 m) 18 079 luksów przy skupionej wiązce 13° oraz 2518 luksów przy maksymalnie rozszerzonym zoomie do wartości 37°. Temperatura barwowa zespołu LED-ów wynosi dokładnie 6808 K, a producent określa jego żywotność na 50 000 godzin. Ta pozytywna informacja powinna zadowolić wszystkich właścicieli firm rentalowych.

Współczynnik CRI nie jest powalający. Powiedziałbym, że jest typowy dla tego typu modułów – wynosi 73. Tym, co może stanowić problem, jest stała wartość PWM. Niestety, nie jest regulowana i została określona na poziomie 1100 Hz. Moduł LED MK2 zaskoczył mnie pozytywnie kilkoma rzeczami. Z pewnością na uwagę zasługuje bardzo precyzyjny dimmer. Oczywiście pracuje w rozdzielczości 16 bitów i ma kilka ciekawych opcji. Pierwszą jest to, co bardzo lubię: do wyboru mamy cztery krzywe dimmera. Załatwia to właściwie wszystkie potrzeby dotyczące przeróżnych eventów, na których ta głowa może się znaleźć. Ale to nie wszystko – producent przewidział jeszcze dwie bardzo potrzebne opcje: smooth do bardzo precyzyjnej regulacji, szczególnie przy małych wartościach, oraz fast – oczywiście nie każdemu realizatorowi jest potrzebna taka precyzyjna regulacja. W przypadku pierwszej opcji jest to chyba jeden z bardziej precyzyjnych dimmerów elektronicznych, pracujących z zespołem LED, jaki ostatnio widziałem. Inżynierowie naprawdę stanęli tu na wysokości zadania.

 

tekst

Paweł Murlik

Muzyka i Technologia

 

zdjęcia

Aleksander Joachimiak


PRODUCENT: Chauvet Pro - www.chauvetprofessional.eu

DYSTRYBUTOR: LTT - www.ltt.com.pl

TESTY


Chauvet Pro Ovation F 265 WW

Przyglądając się firmie Chauvet trzeba mocno podkreślić, że rodzina produktów z wspólnym przedrostkiem Ovation jest całkiem spora. Są to oprawy typu PAR, oprawy profilowe oraz urządzenia z soczewką Fresnela. Produktów (wraz z nowościami) w tej serii znajdziemy ponad 20, a dziś przyjrzymy się Fresnelowi oznaczonemu jako F-265 WW.

Chauvet Pro Maverick MK Pyxis

Firma Chauvet gości na naszył łamach cyklicznie z precyzją szwajcarskiego zegarka. Głównym powodem jest to, że marka bardzo dynamicznie reaguje na potrzeby rynku, wdrażając sukcesywnie kolejne nowości. Opisywaliśmy już urządzenia z serii Rogue – w chwili obecnej, biorąc pod uwagę również nowe modele, rodzina ta rozrosła się do dziesięciu różnych głowic. Równie ciekawą serię stanowi Maverick. Wśród czterech nowości z tej serii znalazł się bohater niniejszego testu, czyli konstrukcja o wdzięcznej

Chauvet Pro Maverick MK3 Wash

Kolejny raz sięgamy po urządzenie marki Chauvet. Dzięki uprzejmości firmy LTT (polskiego dystrybutora) otrzymaliśmy tę oprawę do testów dość szybko – jak tylko pojawiła się na rynku. W redakcji model MK3 spędził kilka tygodni. To jeden z najdłużej przeprowadzanych testów, które miałem przyjemność wykonać.

Chauvet Pro Rouge R1 FX-B

Każdy z nas lubi nowe urządzenia. Odkrywanie ich możliwości jest czystą przyjemnością. Jednak w przypadku tego Chauveta eksplorowanie kolejnych funkcji i możliwości powodowało moje spore zaskoczenie. Duże brawa dla konstruktorów i pomysłodawców.