Testy > SMQ350 + ANI44
30-07-2018 (MIT 8/ 2018 )

TEST - Audac SMQ350 + ANI44

AUDAC jest firmą specjalizującą się w wytwarzaniu urządzeń elektroakustycznych, dosyć dobrze znanych na rynku instalacyjnym, ale nie tylko. Działalność rozpoczęła stosunkowo niedawno, bo w 1992 roku, a jej siedziba, a także dział badawczo-rozwojowy, mieszczą się w średniej wielkości mieście Hasselt w środkowej Belgii. O tym, jak poważnie traktuje swoją misję, niech świadczy fakt wybudowania AUDAC Experience Center, czyli nowoczesnego obiektu, w którym zainteresowani mogą zapoznać się z działaniem jej produktów w warunkach przynajmniej zbliżonych do tych, w jakich mają one pracować. Centrum prowadzi także działalność edukacyjną i szkoleniową.

 

Tematem niniejszego tekstu będą dwa produkty firmy AUDAC. Pierwszym jest wzmacniacz SMQ350 z rodziny WaveDynamics, która w ofercie AUDAC-a pojawiła się przed czterema laty, a zatem w roku 2014. Jest to seria równoległa do SMA, zaś zasadnicza różnica pomiędzy nimi dwiema tkwi w liczbie kanałów – SMA to wzmacniacze dwu-, zaś SMQ czterokanałowe. W obu też przypadkach liczba w nazwie oznacza moc, jaką wzmacniacz dostarcza na pojedynczy kanał wyjściowy.

Drugim produktem jest karta ANI44, czyli opcjonalne wyposażenie umożliwiające zintegrowanie i komunikację wzmacniacza z siecią Dante.

 

SMQ350 z bliska

Jak już ustaliliśmy, SMQ350 jest wzmacniaczem czterokanałowym, dostarczającym moc 350 W na każdy z kanałów wyjściowych, ale do tego tematu wrócimy za moment. Ma postać modułu przystosowanego do montażu w raku, w którym zajmuje dwa piętra, przy czym głębokość urządzenia jest niemała, bo wynosi 42 cm. Masa 8,1 kg jest przy tych gabarytach ani duża, ani mała. Przedni panel jest bardzo elegancki i funkcjonalny, wygląda bardzo nowocześnie. Znajdziemy tutaj (od lewej) gniazdo USB do zapisywania oraz wczytywania presetów i ustawień, wyświetlacz LCD o przekątnej 2,5'', który przyda się nam podczas lokalnego konfigurowania urządzenia, enkoder do wprowadzania zmian parametrów, a także zestaw przycisków do wybierania kanałów oraz trzyelementowe wskaźniki LED poziomu w każdym z nich, plus sygnalizator przesterowania. Ostatnim, umieszczonym skrajnie z prawej strony, elementem przedniego panelu jest włącznik zasilania.

Z tyłu znajdziemy, co oczywiste, pakiet złącz wejściowych i wyjściowych. I znów wymieniając od lewej, znajdujemy gniazdo zasilania IEC, dalej gniazda wyjść w dwóch postaciach – speakon i blokowe typu terminalowego, złącze RS232, a poniżej niego okrągły otwór, którego rola opisana zostanie za moment. Jeszcze dalej w prawo umieszczona została sekcja wejściowa – wejścia, podobnie jak wyjścia, dostępne są w dwóch postaciach, XLR i terminal block (są one, oczywiście, symetryczne, o impedancji 10 MOhm).

 

Konstrukcja i parametry

Wzmacniacz SMQ350 skonstruowany jest w oparciu o technologię Class-D i, jak wspomniałem, dostarcza 350 W na kanał. Dotyczy to jednak sytuacji, w której kanały pracują równolegle i niezależnie, obciążone impedancją 4 Ohm. Gdy ta wzrasta do 8 Ohm, moc maleje do 220 W. Możliwe jest przy tym mostkowanie kanałów parami i wówczas – kiedy łączna impedancja obciążenia zmostkowanych kanałów wynosi 8 Ohm – do dyspozycji otrzymujemy 2 × 700 W.

Zakres przetwarzanych częstotliwości obejmuje pełne spektrum słyszalne, 20 Hz – 20 kHz. Dynamika wzmacniacza, czyli odstęp od szumów, to ponad 95 dB, zaś poziom zniekształceń harmonicznych przy pracy z połową mocy, mierzony dla częstotliwości 1 kHz, nie przekracza 0,05%. Przesłuchy międzykanałowe utrzymują się w granicach 70 dB. Współczynnik tłumienia, czyli z angielska damping factor, wynosi powyżej 200.

Wewnętrznym przetwarzaniem sygnałów zajmuje się procesor DSP. Oferuje on szereg funkcji, takich jak filtry Butterworth, Bessel i Linkwitz-Riley o definiowanej stromości zboczy, które można skonfigurować do pracy dolno lub górnoprzepustowej – siedmiopasmowe korektory parametryczne, opóźnienie sygnału czy też dynamiczne podbicie basu. Ustawienia algorytmów mogą być definiowane wprost z przedniego panelu, zapisywane i przywoływane, zaś zakres możliwej ingerencji można określić dla dwóch zabezpieczonych hasłem poziomów – użytkownika i administratora.

Wzmacniacz wyposażono zarówno w szereg funkcji zabezpieczających układy wewnętrzne, jak i limitery ograniczające poziom sygnałów wysyłanych do głośników. Możliwe jest przy tym indywidualne ustawienie maksymalnej mocy emitowanej do każdego z czterech kanałów. W ten sposób można dostosować dystrybucję mocy do potrzeb danej instalacji, zwiększając tym samym jej bezpieczeństwo. Wnętrze chłodzone jest metodą wymuszonego przepływu powietrza przez wentylator o regulowanej prędkości obrotowej.

SMQ350 (a także wszystkie inne wzmacniacze w rodzinie SMQ i SMA) wyposażony jest w funkcje sterowania poprzez port RS232. Dzięki temu można kontrolować poziom głośności i przełączać źródła sygnału wejściowego, korzystając z zewnętrznych systemów sterowania. Wzmacniacz nie oferuje natomiast złącz GPIO, co niewątpliwie poszerzyłoby zakres owej kontroli.

 

ANI 44, ANI 22…

Takie już mamy czasy, że urządzenia – już nawet nie tylko stricte instalacyjne – nieoferujące możliwości komunikacji z cyfrowymi sieciami audio, coraz bardziej tracą rację bytu na rynku. Dlatego też we wzmacniaczach SMQ i SMA zaimplementowano taką funkcjonalność, jakkolwiek nie pojawia się ona w standardzie, a dopiero po ich wyposażeniu w opcjonalną kartę. AUDAC oferuje dwa typy kart rozszerzenia do podłączenia SMQ bądź SMA do sieci Dante. Do wyboru mamy ANI44 lub ANI22. Pierwsza oferuje cztery kanały wejściowe i tyleż wyjściowych, druga dwukrotnie mniej. W obu przypadkach obsługiwane są sygnały cyfrowe próbkowane z częstotliwością 48 kHz i dwudziestoczterobitową rozdzielczością. Sposób montażu karty wydaje mi się jednak dość dziwaczny – kartę główną montuje się bowiem na płycie wewnątrz wzmacniacza, po czym łączy się ją kablem z modułem wlotowym/wylotowym ze złączem Ethercon, który to z kolei wyprowadzony jest poprzez wspomniany, okrągły otwór na tylnym panelu. Taki sposób montażu, w odróżnieniu od kart ze złączami krawędziowymi wtykanymi w wyznaczone sloty, musi wiązać się z koniecznością otwarcia obudowy urządzenia, a to zaś może pociągać za sobą unieważnienie gwarancji. Być może więc to właśnie jest przesłanką ku temu, iż producent zaleca, aby fizycznej instalacji karty dokonywał wykwalifikowany specjalista Dante.

O strukturze i działaniu sieci Dante napisano już setki, jeśli nie tysiące artykułów, zatem nie ma potrzeby wychwalać tu jej zalet. W kontekście tematu niniejszego artykułu wystarczy powiedzieć, że karty ANI komunikują się z nią za pośrednictwem standardowych urządzeń sieciowych, a także obsługują protokół automatycznego, dynamicznego przypisywania adresów IP, czyli DHCP. Do połączenia wzmacniacza z siecią wystarczy standardowa skrętka.

 

Podsumowanie

AUDAC, pomimo iż nie jest tak ekspansywny rynkowo jak choćby niektórzy producenci zza oceanu, oferuje produkty wcale nie gorszej jakości i nie mniej zaawansowane technologicznie, a przy tym bardzo konkurencyjne cenowo. Katalog wyrobów AUDAC-a jest obszerny i każdy integrator systemów audio znajdzie tu wiele interesujących propozycji, od wzmacniaczy i głośników począwszy, poprzez cyfrowe matryce i mikrofony, a na transformatorach i różnego typu modułach przyłączeniowych skończywszy. Opisany tu wzmacniacz jest tylko jednym z przykładów udanych konstrukcji. I jest to jeden z powodów, dla których warto zainteresować się tą marką już przy opracowywaniu kolejnego projektu.

 

tekst

Marek Korbecki

Muzyka i Technologia


PRODUCENT: Audac - www.audac.be

DYSTRYBUTOR: ProAUDIO-AVT - www.proaudio.pl

TESTY


Audac IMEO1

Audac IMEO1 to starannie zaprojektowane i solidne urządzenie oferujące dobrej jakości dźwięk a przy tym przyjazne w obsłudze. W naszej opinii sprawdzi się w instalacjach na terenie szkół, uczelni, restauracji, hoteli, a nawet w instalacjach domowych. Minimalistyczny i nowoczesny design połączony z bogatym wyposażeniem to niejedyne zalety IMEO1.

Audac HS152, HS181