Udostępnij
Udostępnij
Wyślij link
> Teatr Wielki – Opera Narodowa w Performing Arts

Teatr Wielki – Opera Narodowa w Performing ArtsProjekt Google Cultural Institute

 

Teatr Wielki jest jedną trzech polskich instytucji kultury, które uczestniczą w Performing Arts – nowym projekcie Google Cultural Institute, będącym efektem współpracy Google z ponad sześćdziesięcioma czołowymi instytucjami kultury z dwudziestu krajów.

 

 

Dzięki technologii Street View opracowanej przez Google internauci z całego świata mogą nie tylko oglądać przestrzenie Teatru Wielkiego dostępne na co dzień dla publiczności, ale również „stanąć” na największej z europejskich scen. Na platformie znajdziemy również ponad sto czterdzieści archiwalnych zdjęć ukazujących proces odbudowy teatru po jego niemal całkowitym zniszczeniu w trakcie II wojny światowej. Zniszczeniu nie uległa jedynie wschodnia część fasady, kolumnowy portyk oraz pomieszczenia na I piętrze w zachodniej części fasady (tzw. sale redutowe). Są one jedynymi zachowanymi pomieszczeniami teatru, w których całkowicie zachował się pierwotny wystrój zaprojektowany przez Antonia Corazziego – reszta teatru początkowo uległa zniszczeniu w pierwszej fazie wojny i w wyniku pożaru spowodowanego bombardowaniem, by po podłożeniu ładunków wybuchowych w 1945 roku stała się jedynie wspomnieniem. Było ono jednak na tyle silne, że niespełna dwadzieścia lat później Teatr Wielki powrócił. Za odbudowę, rozbudowę i projekt nowych wnętrz odpowiadał Bohdan Pniewski.

 

 

Zebrany materiał archiwalny umożliwia niesamowitą podróż w czasie, zwłaszcza że 19 listopada 2015 roku miała miejsce pięćdziesiąta rocznica odbudowy Teatru Wielkiego w Warszawie.

 

 

Zapraszamy do zwiedzania: www.google.com/culturalinstitute/collection/teatr-wielki-opera-narodowa?hl=pl.


PRODUCENT: Coolux - www.coolux.de

DYSTRYBUTOR:LTT - www.ltt.com.pl

CZYTAJ TAKŻE:

NAJNOWSZE INSTALACJE

ARCHIWUM

NADCHODZĄCE WYDARZENIAPRENUMERATA PAPIEROWA


Ekskluzywne wydanie papierowe!
ZAMÓW
OSZCZĘDNOŚĆ I WYGODA

PRENUMERATA ELEKTRONICZNA


Przeczytaj jako pierwszy!
Ściągnij na tablet i smartfon
ZAMÓW (iOS)
ZAMÓW (Android)