Udostępnij
Udostępnij
Wyślij link
Wydarzenia > dBTechnologies VIO - pierwszy sezon w MM-Audio

dBTechnologies VIO - pierwszy sezon w MM-Audio 

MM-Audio jako firma nagłośnieniowa istnieje na rynku od 2004 roku. Przez ten czas zrealizowała setki koncertów klubowych oraz plenerowych, kilkukrotnie zmieniając systemy nagłośnieniowe. W 2017 roku przyszła pora na kolejną zmianę – po sprawdzeniu kilku opcji wybór padł na dBTechnologies VIO.

 

Choć sezon koncertowy jeszcze się nie skończył, to wiele firm zajmujących się obsługą techniczną imprez może zaliczyć go do udanych i zarazem pracowitych. W tym gronie z pewnością znajduje się wspomniane MM-Audio należące do Marka Dzieżyka. Ten sezon był dla nich wyjątkowy również pod innym względem, bowiem chrzest bojowy przechodził ich nowy system dBTechnologies VIO, o którym mówią wprost – fenomenalny.

W skład flagowego systemu włoskiego producenta wchodzą trzy rozwiązania: moduł szerokopasmowy VIO L210, subwoofer VIO S318 oraz zaprezentowany na tegorocznych targach we Frankfurcie nowy latający sub VIO S118. VIO L210 to kolumna szerokopasmowa o konstrukcji dwudrożnej, zbudowana z wykorzystaniem dwóch niskotonowych przetworników 10" i wysokotonowego przetwornika 3", przed którym pracuje specjalnie zaprojektowany falowód. Przed głośnikami niskotonowymi znajdują się korektory fazy wpływające na kierunkowość dźwięku. Subwoofer VIO S318 jest zbudowany z wykorzystaniem trzech osiemnastocalowych głośników, z których dwa zewnętrzne, ustawione pod kątem 45°, współpracują z tubą, natomiast środkowy promieniuje na wprost słuchaczy. VIO S118 zbudowany jest w oparciu o jeden głośnik osiemnastocalowy i wyposażony we wzmacniacz Digipro G4 klasy D o mocy 1600 W. W pozostałych modelach pracują wzmacniacze Digipro G3 z filtrami FIR. Tym, co dodatkowo wyróżnia serię VIO na tle pozostałych modeli producenta, jest materiał, z którego wykonane są obudowy: sklejka pokryta warstwą Polyurea. Dla techników ważne są wygoda i łatwość montażu całego systemu, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i sił (choć VIO S318 waży dobre 104 kg). System może być zarządzany zdalnie z poziomu oprogramowania Network za pomocą opracowanego przez producenta protokołu RDNet lub z telefonu czy tabletu.

 

Mateusz Dzieżyk – inżynier systemu, realizator FOH i współwłaściciel MM-Audio.

 

Firma MM-Audio ma na własność zestaw: dwadzieścia sztuk VIO L210 oraz osiem VIO S318. Konfiguracja ta jest bardzo często powiększana dzięki wsparciu dystrybutora dBTechnologies, firmy SoundTrade. Odwiedziłem ekipę MM-Audio podczas imprezy organizowanej z okazji dni Działdowa, gdzie spotkałem się z Mateuszem Dzieżykiem – inżynierem systemu, realizatorem FOH (najczęściej) i współwłaścicielem zarazem (kolejność przypadkowa), aby porozmawiać o ich nowym wyborze sprzętowym. Gwiazdą wieczoru był Feel, więc udało mi się dodatkowo zaprosić do rozmowy Maćka Mularczyka i zapytać o wrażenia dotyczące pracy z systemem VIO.

 

Maciej Mularczyk – realizator zespołu Feel.

 

Tekst i zdjęcia

Marcin Ziniak

Muzyka i Technologia

To tylko fragment artykułu. Ten i wiele innych artykułów w całości przeczytasz w magazynie
Muzyka i Technologia
9/ 2017


PRODUCENT: dBTechnologies - www.dbtechnologies.com

DYSTRYBUTOR:SoundTrade - www.soundtrade.pl

CZYTAJ TAKŻE:

NAJNOWSZE WYDARZENIA

ARCHIWUM

NADCHODZĄCE WYDARZENIAPRENUMERATA PAPIEROWA


Ekskluzywne wydanie papierowe!
ZAMÓW
OSZCZĘDNOŚĆ I WYGODA

PRENUMERATA ELEKTRONICZNA


Przeczytaj jako pierwszy!
Ściągnij na tablet i smartfon
ZAMÓW (iOS)
ZAMÓW (Android)