Udostępnij
Udostępnij
Wyślij link
> Rigging Conference 2019

Rigging Conference 2019 

Relacja z pierwszej w Polsce konferencji poświęconej riggingowi i bezpieczeństwu w branży estradowej

 

W dniach 19-20 lutego bieżącego roku roku, w Gliwicach odbyła się pierwsza w Polsce konferencja poświęcona riggingowi i bezpieczeństwu w branży estradowej. O wysokiej randze wydarzenia, którego organizatorami byli Fundacja FOH i Arena Gliwice, może świadczyć fakt, że honorowy patronat nad nim objęły organizacje ESTA i PLASA oraz firma Transcolor.

 

Pomysł zorganizowania konferencji zrodził się przy okazji prac nad polskim tłumaczeniem ICoPER czyli Międzynarodowego Kodeksu Dobrych Praktyk w Riggingu Estradowym (do ściągnięcia na https://esta.org/ESTA/icoper_polish.php). Polska wersja ICoPER została przygotowana przez Fundację FOH, która powstała w kwietniu 2017 roku z nadzieją na polepszenie standardów bezpieczeństwa i z misją wsparcia rozwoju profesjonalizmu w polskim sektorze techniki estradowej. Ekspertami, uczestniczącymi w konsultacjach merytorycznych nad polskim tekstem, byli Dariusz Porada i Tomasz „Ropuch” Łopuszyński. Spory wkład w całe przedsięwzięcie mieli także Alicja Głuszek i Marcin „Tymon” Grządziel. Dzięki pozyskaniu partnera w postaci Areny Gliwice, członkom fundacji udało się zrealizować pomysł i tak zrodziła się Riggin Conference 2019 - konferencja, której program skoncentrowany był wokół trzech osi: bezpieczeństwa, wspólnoty i profesjonalnych standardów. Bogaty program sprawił, że na niecałe dwa tygodnie przed imprezą wyczerpano limit zgłoszeń. W sumie w konferencji wzięło udział około 90 osób, z całej Polski, riggerów, techników scenicznych oraz szefów ekip.

 

Bill Sapsis - Sapsis Rigging (USA)

 

Chris Higgs -Total Constructions (UK)

 

Wydarzenie podzielone zostało na dwa dni. Pierwszy stał pod znakiem wykładów, prelekcji i dyskusji.  W gronie prelegentów znaleźli się: Peter Heath - Managing Director of PLASA (UK), Chris Higgs z Total Constructions (UK), Bill Sapsis - Sapsis Rigging (USA), Roy Schilderman, Dariusz Porada z Singing Rock, Tomasz „Ropuch” Łopuszyński, Grzegorz Zatorski z AST Projekt i Szymon Czopek - Prezes Krakowskiej Grupy Ratowniczej PCK.

 

Tomasz „Ropuch” Łopuszyński

 

Tego samego dnia odbyło się również „rigging clinic” – spotkanie z ekspertami, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz odpowiadali na pytania uczestników.

 

Zawody zaprojektował i przeprowadził Dariusz Porada.

 

W drugim dniu imprezy odbyły się, zaprojektowane przez Dariusza Poradę, zawody riggerskie,. Składały się z pięciu konkurencji, w których liczyła się zarówno jakość, precyzja wykonania, jak i czas. Były to kolejno  takie konkurencje jak: wiązanie węzłów, dobór SOI, montaż na mother grid- bridle, montaż na mother grid- dead hang i montaż podwieszenia kraty. 

 

Zwycięzcy „rigging games”.

 

Na podium pierwszych „rigging games” znaleźli się:

 

  1. miejsce  - Grzegorz Wierzba
  2. miejsce - Wojciech Janik
  3. miejsce  Adrian Bąk

 

Ci zawodnicy zdobyli największa ilość punktów w 5 dyscyplinach i osiągnęli najlepszy czas. Wato podkreślić, że wszyscy zwycięzcy pięcioboju tworzą Rigg.
 

Najlepsze wyniki w kolejnych konkurencjach osiągnęli:

 

  1. węzły- Adrian Bąk;
  2. SOI- Wojtek Janik, 
  3. bridle- Wojtek Janik,
  4. dead hang- Maciek Trzciński, 
  5. podwieszenie kraty- Bartłomiej Nowak.

 

Gratulujemy!

 

 

Nagrody w rigging games i zawodach pięcioboju riggerskiego, ufundowali: Singing Rock, Gafer.pl, Dirrty Rigger i Admiral Staging Essentials. Partnerami wiodącymi konferencji byli: CMA, Rigg, Sapsis Rigging, New Event Management a dodatkowymi Partnerami: Target Sound, Light School, Git Event Stage Technology i Ast Projekt. Patronem medialnym wydarzenia był magazyn Muzyka i Technologia.

 

Zapraszamy na nasz kanał YouTube gdzie można obejrzeć filmy z zawodów riggerskich, wywiady i wideo relację z Riggin Conference 2019.

 

 

Tekst

Marcin Ziniak

Muzyka i Technologia

 

Zdjęcia

Łukasz Kornafel

Muzyka i Technologia

To tylko fragment artykułu. Ten i wiele innych artykułów w całości przeczytasz w magazynie
Muzyka i Technologia
4/ 2019

NAJNOWSZE WYDARZENIA

ARCHIWUM

NADCHODZĄCE WYDARZENIAPRENUMERATA PAPIEROWA


Ekskluzywne wydanie papierowe!
ZAMÓW
OSZCZĘDNOŚĆ I WYGODA

PRENUMERATA ELEKTRONICZNA


Przeczytaj jako pierwszy!
Ściągnij na tablet i smartfon
ZAMÓW (iOS)
ZAMÓW (Android)