Udostępnij
Udostępnij
Wyślij link
Wydarzenia > Rigging Conference 2019

Rigging Conference 2019 

ICoPER
Międzynarodowy Kodeks Dobrych Praktyk w Riggingu Estradowym

 

Międzynarodowy Kodeks Dobrych Praktyk w Riggingu Estradowym (ICoPER) zrodził się z potrzeby promowania świadomości i bezpieczeństwa w riggingu estradowym na całym świecie. W miarę upowszechniania się międzynarodowych tras koncertowych stawało się jasne, że społeczność riggerów potrzebuje lepszych narzędzi porozumienia i komunikacji. Najlepszym sposobem zbudowania środowiska bezpiecznej i wydajnej pracy jest sprawić, by wszyscy jej uczestnicy rozumieli zasady wykonywania stojącego przed nimi zadania.

 

Sześciu autorów i moderator, pracujący na trzech kontynentach, poświęciło niemal dwa lata na zbieranie i porządkowanie danych, pisanie wersji roboczych i dopracowywanie szczegółów, zanim ICoPER był gotowy na przedstawienie go branży. Będąc wynikiem tej pracy, ICoPER stanowi podstawę, względem której riggerzy mogą określać swe oczekiwania i osiągać zamierzone cele niezależnie od tego, w jakim kraju, regionie czy mieście akurat pracują.


ICoPER daje wszystkim zaangażowanym w rigging estradowy platformę, na której mogą budować metody bezpiecznej i skutecznej pracy. Dotyczy to nie tylko riggerów współpracujących i rozmawiających ze sobą, ale też kierowników produkcji, operatorów i realizatorów, których rola jest również kluczowa dla sukcesu widowiska.


ICoPER może służyć, zarówno w skali międzynarodowej, jak lokalnej i regionalnej, jako pomoc w zarządzaniu projektem. Odkryłem, że ICoPER jest niezastąpiony w wyjaśnianiu zadań związanych z riggingiem urzędom miast i gmin, zarządom szkolnym i podwykonawcom, którzy z natury rzeczy mają ograniczoną znajomość naszej pracy. ICoPER pomaga także w pracy w różnych regionach USA. Choć niby wszyscy w Ameryce mówimy jednym językiem, mogą istnieć znaczące różnice między regionami co do praktyk, polityk i procedur stosowanych w produkcji widowiska. ICoPER okazał się ponadto niezmiernie użyteczny w kontakcie z instytucjami akademickimi. Nauczycielom ICoPER pomaga przygotować przyszłych praktyków riggingu na spotkanie z wymaganiami, które staną przed nimi, gdy zasilą nasze szeregi. Dzięki niemu niedawni absolwenci mogą zrozumieć, w jaki sposób doświadczeni riggerzy organizują pracę, by wieszać sprzęt w sposób wydajny i bezpieczny.


I wreszcie, jako właściciel firmy, patrzę na ICoPER jak na niezastąpiony środek pomocny nie tylko moim ekipom w utrzymywaniu właściwego poziomu profesjonalizmu, ale i w promocji mojej firmy. Przyjęcie przeze mnie ICoPERa jako części filozofii działania SRI [społecznie odpowiedzialnego inwestowania – przyp. tłum.] to wskazówka dla potencjalnych klientów, że podchodzimy poważnie do kwestii bezpieczeństwa i że mogą oczekiwać bezpiecznego i profesjonalnego przebiegu produkcji. Mój związek z ICoPERem, jako autora i przez jego przyjęcie, pomógł mi zdobyć niejeden bardzo dobry kontrakt.

 

Ostatecznie wszyscy mamy jeden cel. Chcemy pracować wydajnie i bezpiecznie oraz wnosić swój wkład w sukces widowiska. ICoPER dołącza dziś do zestawu narzędzi, których w tym celu możemy użyć.


Bill Sapsis – prezes Sapsis Rigging, Inc., jest uznanym na arenie międzynarodowej specjalistą w branży riggingowej. Swoją karierę w przemyśle rozrywkowym rozpoczął w 1972 roku. Pracował na Broadwayu, gdzie uczestniczył między innymi przy produkcji sztuk „A Chorus Line”, „The Runner Stumbles” , „The Little Me” i „Truckload”. Był dyrektorem technicznym w wielu operach, w tym Tri-Cities Opera i Augusta Opera. Bill jest znany z zaangażowania w sprawy związane z bezpieczeństwem, a jego artykuły na temat riggingu i bezpieczeństwa pracy można znaleźć w licznych publikacjach branżowych. Jest autorem dwóch książek poświęconych riggingowi: „Heads and Tales” (2007) i „Entertainment Rigging for the 21-st century” (2015).


Polska wersja ICoPER została przygotowana przez Fundację FOH, która powstała w kwietniu 2017 roku z nadzieją na polepszenie standardów bezpieczeństwa i z misją wsparcia rozwoju profesjonalizmu w polskim sektorze techniki estradowej. FOH odpowiada na potrzebę techników, realizatorów, producentów systematycznego zadbania o jakość i standardy pracy w branży. Ekspertami uczestniczącymi w konsultacjach merytorycznych nad polskim tekstem byli Tomasz „Ropuch” Łopuszyński i Dariusz Porada.
ICoPER w polskiej wersji językowej można pobrać ze strony: http://esta.org/ESTA/icoper_polish.php

 

Tekst
Bill Sapsis
Prezes Sapsis Rigging, Inc.

 

Tłumaczenie
Marcin „Tymon” Grządziel

 

 

 

Fundacja FOH wraz z Areną Gliwice zapraszają na pierwszą w Polsce konferencję poświęconą riggingowi i bezpieczeństwu w branży estradowej. Wśród ekspertów Bill Sapsis, Chris Higgs, Roy Schilderman i Dariusz Porada. Wydarzenie odbywa się pod patronatem ESTA i Transcolor przy wsparciu Sapsis Rigging, Rigg, CMA i Fundacji Radan.


Konferencja odbędzie się w dniach 19-20 lutego 2019, na terenie Areny Gliwice. Pretekstem do zwołania tego spotkania jest ukazanie się Międzynarodowego Kodeksu Dobrych Praktyk w zakresie riggingu Estradowego (ICoPER- International Code of Practice In Entertainment Rigging). Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do pracowników firm realizujących profesjonalnie oświetlenie, nagłośnienie, multimedia i rigging, kierowników technicznych obiektów i zarządców aren.

 

Program przewiduje między innymi takie zagadnienia jak praktyczne porady w zakresie profesjonalnego riggingu, procedury bezpieczeństwa, pierwsza pomoc dla estradowców, mity riggingu, „klinikę riggingu” – spotkanie z międzynarodowymi doświadczonymi riggerami, których można zapytać o wszystko i przepracować wspólnie z nimi ważne praktyczne i zawodowe dylematy.

 

Drugi dzień konferencji jest poświęcony zawodom riggerskim, Rigging Games, w ramach który riggerzy i technicy będą współzawodniczyć między sobą w kolejnych dyscyplinach, sprawdzając swoje umiejętności i wiedzę.Szczegóły programu na stronie www.riggingconference.pl

 

Rejestracja mailowa: foh@fundacjafoh.pl


Koszt dla uczestników do 10 lutego – 200 PLN.


Konferencja będzie tłumaczona na język polski.

 

Patronem medialnym wydarzenia jest magazyn Muzyka i Technologia

 

 

NAJNOWSZE WYDARZENIA

ARCHIWUM

NADCHODZĄCE WYDARZENIAPRENUMERATA PAPIEROWA


Ekskluzywne wydanie papierowe!
ZAMÓW
OSZCZĘDNOŚĆ I WYGODA

PRENUMERATA ELEKTRONICZNA


Przeczytaj jako pierwszy!
Ściągnij na tablet i smartfon
ZAMÓW (iOS)
ZAMÓW (Android)