Udostępnij
Udostępnij
Wyślij link
Wydarzenia > Relacja z wykładu Jerzego Kubiaka

Relacja z wykładu Jerzego Kubiaka 

System liniowy kontra źródło punktowe

Relacja z wykładu Jerzego Kubiaka w ramach Akademii ZiKE Rental

 

Wiele osób związanych z branżą nagłośnieniową przeszło zapewne epizod, w którym wydawało się, że intuicja zastąpi komputery, a metoda "na oko" doskonale zamieni zjawiska fizyczne i związanie z nimi "utrudnienia" na lekką, łatwą i przyjemną ocenę jakości. Niektórzy wręcz pozostali w tym przeświadczeniu, nie rozumiejąc, że owszem, organoleptyczny test jest miarodajny, ale mimo wszystko trzeba zdawać sobie sprawę z jednego – dźwięk to może i poezja, ale oparta na silnych literach matematyki i fizyki. Doświadczonych projektantów systemów nagłośnieniowych jest w naszym kraju wielu, ale wybitnych tylko garstka. Wśród tego grona plasuje się Jerzy Kubiak, mający na co dzień do czynienia z zaawansowanymi wielkoformatowymi systemami nagłośnieniowymi, których przygotowanie pod kątem idealnego pokrycia dźwiękiem skomplikowanych przestrzeni jest kluczowe.

 

Zike Rental ma w swojej ofercie sprzęt z najwyższej półki, który jednak wymaga od użytkownika wdrożenia posiadanej wiedzy, jeśli efekt użytkowania ma być co najmniej zadowalający. Stąd też zapewnie decyzja firmy o uruchomieniu serii szkoleń prowadzonych przez uznane osoby z branży. 20 listopada w podwarszawskich Łomiankach odbyło się jedno z nich, prowadzone właśnie przez Jerzego Kubiaka pod tytułem "System liniowy kontra źródło punktowe". I od razu zdradzę zakończenie - nie ma tu zwycięzcy, który wygrywa na każdym polu "bitwy". Jest za to seria zalet i wad każdego z rozwiązań, gdy użyjemy ich w konkretnych aplikacjach.

 

 

Jerzy rozpoczął swój wykład od precyzyjnego ustalenia czym właściwie jest dźwięk i jakie są jego ograniczenia. Już sam wstęp mógł uświadomić uczestnikom, jak ważne są fundamenty fizyki przy pracy w tym mimo wszystko artystycznym zawodzie. Kolejne etapy szkolenia przeprowadzały kameralną w założeniu grupę uczestników przez zawiłości związane z rozplanowaniem głośników, zważywszy na ich charakter oraz na charakter nagłaśnianej przestrzeni. Istotne z punktu widzenia kursu było zwrócenie uwagi na odmienne zarządzanie systemem ze względu na materiał muzyczny. Przykłady pokazywały dobitnie, że certyfikat na koniec kursu nie stanowi zwieńczenia kariery, a dopiero początek właściwej, świadomej pracy, która pozwala od tego momentu na dokonywanie wielu wyborów, ale uzasadnionych fizycznie. Uważnie słuchając i rozpatrując przykłady przedstawiane przez prowadzącego, w głowie zostawały podstawowe błędy jakie w codziennej pracy napotykamy. Faktycznie po tego typu spotkaniu, już nawet metodą naoczną można wyeliminować wiele błędów w rozplanowaniu systemu, a jeśli ktoś dodatkowo robił dobre notatki, może teraz odpowiednio skontrolować zastany system i sensowność jego usytuowania, a przy użyciu nawet prostych metod dopasować go do potrzeb swoich oraz miejsca, w którym przyjdzie mu pracować.

 

Całość kursu trwała ponad 6 godzin, a dyskusje w przerwach uświadamiały, że rozdział nagłośnieniowy nie jest zamknięty. Jerzy odpowiadał na wszystkie nurtujące kwestie i sam prowokował do dyskusji. Uczestnicy, którzy zawitali na to spotkanie nawet z najdalszych stron Polski, z pewnością wracali z nadbagażem doświadczenia, którym podzielił się z nimi prowadzący.

 

tekst i zdjęcia

Andrzej Skowroński

Muzyka i Technologia

NAJNOWSZE WYDARZENIA

ARCHIWUM

NADCHODZĄCE WYDARZENIAPRENUMERATA PAPIEROWA


Ekskluzywne wydanie papierowe!
ZAMÓW
OSZCZĘDNOŚĆ I WYGODA

PRENUMERATA ELEKTRONICZNA


Przeczytaj jako pierwszy!
Ściągnij na tablet i smartfon
ZAMÓW (iOS)
ZAMÓW (Android)