LightSchool to bez wątpienia unikalna na polskim rynku inicjatywa firmy Prolight skierowana do wszystkich entuzjastów samodoskonalenia i szeroko pojętej tematyki oświetlenia. Miejsce, w którym niezależnie od poziomu zaawansowania można uzupełnić lub zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia zawodowej kariery w branży, w takich specjalnościach jak lighting designer, technik oświetlenia, programista konsolety czy technik wysokościowy. "/>
Google Analytics
140
Udostępnij
Udostępnij
Wyślij link
Wywiady > LightSchool - Radosław Zacheja
30-05-2017

LightSchool - Radosław ZachejaLightSchool to bez wątpienia unikalna na polskim rynku inicjatywa firmy Prolight skierowana do wszystkich entuzjastów samodoskonalenia i szeroko pojętej tematyki oświetlenia. Miejsce, w którym niezależnie od poziomu zaawansowania można uzupełnić lub zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia zawodowej kariery w branży, w takich specjalnościach jak lighting designer, technik oświetlenia, programista konsolety czy technik wysokościowy.

Marcin Ziniak, Muzyka i Technologia: Kiedy i w jaki sposób zrodził się pomysł powołania do życia LightSchool?

Radosław Zacheja, Prolight: Podstawowym motorem był oczywiście głód wiedzy. Pamiętam, jak przyszedłem do naszej firmy świeżo po studiach, z otwartą głową i potrzebą samodoskonalenia oraz eksplorowania nowych tematów. Nie było łatwo, ponieważ chciałem się uczyć, a tak naprawdę nie było gdzie. Nie było specjalistycznych szkół ani kursów. Wiedza pochodziła od kolegów w firmie, klientów i znajomych oraz anglojęzycznej literatury. Starałem się ciągnąć za język na przykład projektantów technologii teatralnych oraz realizatorów światła. Każdy oczywiście zawsze miał swoje zdanie, często inne od pozostałych, więc ciężko było to skonfrontować i ustalić jedną wspólną ścieżkę. Dodatkowo, od początku mojej pracy, wspólnie z kolegami z firmy jeździłem na różnego rodzaju targi, co rozszerzało moją wiedzę i sieć kontaktów. Ciągle jednak ciągnęło mnie na uczelnię. Jako że moi rodzice byli nauczycielami, mnie też ciągnęło do edukacji. Poza tym zawsze w firmie zajmowałem się w dużej mierze kwestiami technicznymi i widziałem, że nasi kliencie poszukują wiedzy lub jej usystematyzowania.

Sam pomysł powołania szkoły ukształtował się w ciągu kilku lat, więc ciężko jest precyzyjnie określić datę powstania. W firmie razem z Jackiem Krawczykowskim i Rafałem Rzeczkowskim wielokrotnie rozmawialiśmy o tym, że przychodzą do nas ludzie, którzy chcą się uczyć, którzy potrzebują wiedzy, a my nie możemy im tego dać w prosty sposób, więc wielokrotnie w ramach dyskusji snuliśmy plany stworzenia szkoły, prowadzenia szkoleń i stworzenia profesjonalnej ścieżki kariery. Fizycznie, tak naprawdę, zaczęło się od tego, że zacząłem robić szkolenia na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej z oprogramowania do wizualizacji oświetlenia scenicznego WYSIWYG. Kluczowym wydarzeniem były organizowane w 2010 roku w Krakowie targi Music Media, na które wspólnymi siłami wymyśliliśmy i skonstruowaliśmy nową markę – LightSchool. Rafał opracował pomysł i nazwę. Do dziś pamiętam pierwsze logo w kształcie standardowego gobosa, zaprojektowane przez innego entuzjastę z branży – Michała Bystrzyckiego. Wystawiliśmy się więc na tych targach nie jako Prolight, tylko właśnie jako LightSchool i zorganizowaliśmy szkolenie z podstaw oświetlenia scenicznego. W każdej z sesji uczestniczył komplet ludzi, więc stwierdziliśmy, że trzeba działać dalej. Zorganizowaliśmy też szkolenie z WYSIWYG, prowadzone przez Artura Szymana i Adama Domańskiego. Mimo że nie było to szkolenie darmowe, przyszło na nie naprawdę wiele osób. Kolejny raz pomysł zaskoczył, więc stwierdziliśmy, że trzeba działać dalej. Podsumowując, 2010 rok można uznać za początek powstania LightSchool.

...


PRODUCENT: Clay Paky - www.claypaky.it

DYSTRYBUTOR: Prolight - www.prolight.com.pl

CAŁY TEKST TEGO ARTYKUŁU
można przeczytać w Magazynie
Muzyka i Technologia
6/ 2017
ZAMÓW

CZYTAJ TAKŻE:

NAJNOWSZE WYWIADY

ARCHIWUM

NADCHODZĄCE WYDARZENIA


TESTY


Clay Paky Mythos

Podczas pierwszych oględzin naszą uwagę przykuje zdecydowanie zewnętrzna soczewka. Głowica jest hybrydą – stanowi połączenie spota i beama. Zakres zoomu wynosi od 4º do 50º – jest naprawdę imponujący.

Clay Paky A.leda B-Eye K20

A.leda B-Eye K20 to doskonały wash ledowy, który genialnie miesza kolory (światłowód przed soczewką zbierający światło oraz mieszający składowe RGBW), a do tego daje mocno odciętą wiązkę światła bez niepotrzebnych poświat (soczewki PC).


PRENUMERATA PAPIEROWA


Ekskluzywne wydanie papierowe!
ZAMÓW
OSZCZĘDNOŚĆ I WYGODA

PRENUMERATA ELEKTRONICZNA


Przeczytaj jako pierwszy!
Ściągnij na tablet i smartfon
ZAMÓW (iOS)
ZAMÓW (Android)