Google Analytics
156
Udostępnij
Udostępnij
Wyślij link
Wywiady > Harry Potter in Concert - Rozmowa z Johnem Meanorem
29-06-2017

Harry Potter in Concert - Rozmowa z Johnem MeanoremPatrząc na historię kina, z łatwością można wskazać wiele ścieżek filmowych, które można określić mianem kultowych. Płyty z utrwalonymi nagraniami muzyki filmowej śmiało konkurują w rankingach sprzedaży z muzyką poważną czy nawet popularną, a albumy z muzyką z największych hitów hollywoodzkich często zajmują pierwsze miejsca na listach sprzedaży. Nie ma się jednak co oszukiwać, że najlepszą parą dla ścieżki dźwiękowej jest obraz filmowy, dla potrzeb którego została napisana. Z takiego właśnie założenia wyszła firma CineConcerts, która od 2013 roku jest jednym z wiodących producentów koncertów łączących film z wykonywaną do niego muzyką na żywo. W kwietniu, w ramach ogólnoświatowej trasy koncertowej, również polska publiczność miała okazję zobaczenia jednej z takich produkcji – był nią „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. W trakcie przygotowań do jednego z czterech polskich koncertów spotkaliśmy się z Johnem Meanorem, supervisorem i realizatorem FOH, z którym rozmawialiśmy o kulisach projektu.

 

 

Firma CineConcert została założona przez dyrygenta i producenta Justina Freera oraz producenta i scenarzystę Brady’ego Beaubiena. Jej pierwszym projektem była zorganizowana w 2013 roku projekcja obsypanego Oscarami filmu „Gladiator” z wykonaną na żywo, przez orkiestrę symfoniczną muzyką. Od tamtego czasu w portfolio projektów realizowanych przez amerykańską firmę znajdują się takie produkcje jak „Ojciec Chrzestny”, „To wspaniałe życie”, „DreamWorks Animation in Concert”, „Star Trek: The Ultimate Voyage” czy „Śniadanie u Tiffany’ego”. CineConcerts ma na swoim koncie także interaktywne imprezy sportowo-muzyczne czy programy świąteczne wykonane w technologii 3D. W ramach realizacji projektów symfonicznych oraz projekcji filmowych z muzyką na żywo z amerykańskimi producentami współpracowały tak znane i cenione orkiestry jak: London Philharmonic Orchestra, New York Philharmonic, San Francisco Symphony czy Sydney Symphony Orchestra.

 

 

W kwietniu tego roku, za sprawą promotora – firmy JVS Group, również polscy widzowie po raz pierwszy mieli okazję uczestniczenia w jednym z projektów CineConcerts. Na pierwszy ogień wybrany został – dzisiaj określany już mianem legendarnego – film: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Jak przyznał prezes CineConcerts, o wyborze tej właśnie produkcji zdecydował fakt, że: „Cykl filmów Harry Potter, jest jednym z tych zdarzających się raz w życiu zjawisk kulturalnych, które nadal zachwycają miliony fanów na całym świecie.”

 

 

Polska publiczność miała możliwość zobaczenia filmu aż w czterech miejscach w kraju: w Hali Torwar w Warszawie, w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu, w Hali Stulecia we Wrocławiu i w Tauron Arenie w Krakowie. Podczas koncertów została zaprezentowana, wykonana przez Sinfoniettę Cracovię, cała ścieżka muzyczna skomponowana przez Johna Williamsa. Muzyce towarzyszyła projekcja filmu w technologii HD na ekranie o przekątnej 480 cali.

 

 

O kulisach realizacji tego koncertu oraz o pozostałych projektach firmy CineConcert rozmawialiśmy z supervisorem i realizatorem dźwięku FOH Johnem Meanorem.


GALERIA ZDJĘĆ


PRODUCENT: L-Acoustics - www.l-acoustics.com

DYSTRYBUTOR: Audio Plus - www.audioplus.pl

CAŁY TEKST TEGO ARTYKUŁU
można przeczytać w Magazynie
Muzyka i Technologia
7/ 2017
ZAMÓW

CZYTAJ TAKŻE:

NAJNOWSZE WYWIADY

ARCHIWUM

NADCHODZĄCE WYDARZENIA


TESTY


L-Acoustics ARCS Wide/Focus

Testowane urządzenia to pasywne zestawy głośnikowe.

L-Acoustics 108P, SB15PPRENUMERATA PAPIEROWA


Ekskluzywne wydanie papierowe!
ZAMÓW
OSZCZĘDNOŚĆ I WYGODA

PRENUMERATA ELEKTRONICZNA


Przeczytaj jako pierwszy!
Ściągnij na tablet i smartfon
ZAMÓW (iOS)
ZAMÓW (Android)