Testy > Signature 16
Google Analytics
938
UDOSTĘPNIJ:
Poleć znajomemu

TEST - Soundcraft Signature 16

W świecie małych i średnich mikserów analogowych ciężko jest znaleźć rzeczy zaskakujące i odkrywcze. Wiodące firmy zajmują się raczej udoskonalaniem sprawdzonych i sztandarowych modeli. Nie inaczej jest w przypadku firmy Soundcraft, będącej wiodącą marką zarówno wśród małych, jak i dużych mikserów audio. Firma postanowiła wypuścić kolejną serię mikserów analogowych, będącą odpowiedzią na coraz większą konkurencję doświadczonych, jak i dopiero raczkujących firm. Seria Signature oferuje dodatkowo zintegrowany interfejs USB, co jest z pewnością nie lada udoskonaleniem wobec starszych serii.  

 

Biorąc pod uwagę pozycję na rynku audio firmy Soundcraft, każda nowość przez nią wypuszczona wywołuje duże zainteresowanie. Firma ma na swoim koncie tak wiele sprawdzonych i niezawodnych mikserów, że można się pokusić o podzielenie odbiorców na dwie grupy. Pierwsza z nich będzie utrzymywać, że jakikolwiek mikser wypuszczony przez Soundcrafta będzie najwyższej jakości. Druga stwierdzi, że to produkt mający na celu tylko zapełnienie katalogu. Która grupa będzie miała rację? Sprawdźmy! 

 

Konstrukcja i pierwsze wrażenia 

Pierwsze wrażenie, jakie wywarł na mnie nowy mikser Soundcraft, było pozytywne. Solidna i ciężka konstrukcja, odświeżony design, kilka nowych opcji. Jednocześnie znane i lubiane rozwiązania używane przez tę firmę zostały bez zmian. Postanowiłem przekonać się, czy uda mi się znaleźć jakieś minusy serii Signature. Mikser, dzięki wspomnianej już solidnej konstrukcji, może okazać się dobrym rozwiązaniem w trasach koncertowych. Samodzielne zespoły muzyczne czy też różnego rodzaju instytucje kulturalne, jak małe teatry czy centra kultury, mogą z powodzeniem używać modelów Signature. Jak wiadomo, w takich miejscach ze sprzętu korzystają często ludzie nieprzeszkoleni. Soundcraft wydaje się w takim przypadku idealnym rozwiązaniem, gdyż z jednej strony jest totalnie intuicyjny i prosty w obsłudze, a z drugiej – ma dużo opcji rzadko spotykanych w mikserach analogowych. Warto zauważyć, że do konstrukcji mikserów Signature Soundcraft wykorzystał technologie z historycz- Mikser ana logowy z USB i efekta mi nych modeli konsolet najwyższej klasy, w tym konsolet studyjnych i wielkoformatowych sprzętów live, jak Sapphyre, Ghost czy GB. Jednym z minusów, spotykanym też w poprzednich seriach firmy Soundcraft, jest konstrukcja przycisków mute. Niestety, bez spojrzenia pod odpowiednim kątem, nie jest łatwo jednoznacznie określić, czy przycisk jest włączony, czy wyłączony. W połączeniu ze słabym oświetleniem oraz koniecznością szybkiej reakcji na sprzęgający kanał może to wywołać sporo zamieszania i trudności. Sprawa dotyczy praktycznie wszystkich przycisków na mikserze, jednak przy przyciskach mute ma największe znaczenie. 

 

tekst

Jarosław Bociański

Muzyka i Technologia

CAŁY TEKST TEGO ARTYKUŁU
można przeczytać w Magazynie
Muzyka i Technologia
5/ 2016
ZAMÓW


PRODUCENT: Soundcraft - www.soundcraft.com

DYSTRYBUTOR: ESS Audio - www.essaudio.pl

TESTY


Soundcraft Ui24R

Oto produkt z zacięciem profesjonalnym, skrojony na miarę pewnych kompromisów, ale w trudnych warunkach potrafi bardzo pomóc dzięki palecie dostępnych funkcji. Stosunek gabarytów do możliwości jest w tym przypadku imponujący.

Soundcraft Vi 2000

Najnowsza propozycja jest minimalizacją formy przy zachowaniu maksymalnej treści w stosunku do odrobinę starszych i większych kuzynów Vi z serii czterocyfrowej. Dostępne są trzy ekrany dzielone dwoma rzędami enkoderów, czyli wciąż znajome ułożenie funkcji w stosunku do poprzedników, jednak w odświeżonej formie z bardziej nasyconymi kolorami.

Soundcraft Vi5000

Na zewnątrz niewiele, w środku bardzo dużo zmian spowodowało, że z bardzo dobrej konsolety została zrobiona jeszcze lepsza konsoleta, a wiadomo, że nie łatwo poprawić coś, co jest dobre. Szybsza i stabilniejsza praca. Narzędzia spełniające obecne standardy, jak dynamiczne eq czy sterowanie i podgląd parametrów mikrofonów bezprzewodowych. Dodatkowo możliwość sterowania wszystkich parametrów miksu za pomocą iPada.

Soundcraft Si Impact

Si Impact zadowoli z pewnością tych, którzy chcieliby w rozsądnej cenie dostać stabilny produkt, spełniający standardy rynku Anno Domini 2016. Mamy oto stół wyposażony w algorytmy innych marek grupy Harman, którymi są efekty Lexicon, korektory tercjowe na każdym wyjściu, będące symulacją BSS FCS-966, oraz dynamikę zaczerpniętą z urządzeń DBX. Przede wszystkim mamy jednak w standardzie kartę MADI-USB do nagrywania trzydziestu dwóch kanałów i odtwarzania tej samej liczby wyjść.

Soundcraft Ui12 Ui16

Pomimo niedużych rozmiarów mikserów Ui znajdziemy w nich rozwiązanie takich firm należących do grupy Harmana, jak dbx, DigiTech czy wreszcie Lexicon. Jakby tego było mało, Brytyjczycy proponują nam dwanaście (lub osiem, w zależności od modelu) sterowanych cyfrowo preampów mikrofonowych, w pełni wyposażone tory wejściowe i wyjściowe oraz możliwość sterowania całością z poziomu dowolnego urządzenia obsługującego WiFi i wyposażonego w przeglądarkę internetową kompatybilną z HTML5.