Testy > Session4
Google Analytics
120
UDOSTĘPNIJ:
Poleć znajomemu

TEST - Proel Session4

Obserwując trendy na rynku pro-audio, można zauważyć rosnącą popularność rozwiązań mobilnych i kompaktowych. Coraz więcej marek wypełnia swoją ofertę urządzeniami przenośnymi, łatwymi w obsłudze i konfiguracji. Przykładem takiego rozwiązania jest model Session4, skonstruowany przez znanego wszystkim włoskiego producenta – firmę Proel.

 

Marka Proel kojarzy się wielu użytkownikom przede wszystkim z okablowaniem oraz produktami typu stage equipment. Należy jednak wspomnieć, że pod skrzydłami Proela działa pokaźna lista marek, od produkującego perkusje akustyczne Tamburo, po Axiom, który produkuje urządzenia pro-audio. Połączenie doświadczenia z różnych dziedzin związanych z szeroko rozumianą obsługą sceniczną, pozwala włoskim projektantom tworzyć coraz lepszą i bardziej wszechstronną ofertę. Podążając za trendami światowymi, firma zaprojektowała kompaktowy system nagłośnieniowy Session 4, który niedawno znalazł się w gronie testowanych sprzętów w naszej redakcji.

 

Konstrukcja, budowa i montaż

Proel Session4 to kompaktowy, przenośny system nagłośnieniowy w aktywnej konfiguracji 2.1, czyli dwa głośniki satelitarne i jeden subwoofer. Konstrukcja zestawu jest bardzo solidna, a wykonana została ze wzmacnianej sklejki z metalowymi elementami. Całość, poza sztycą i jej przedłużeniem, została na tyle sprytnie zaprojektowana, by elementy mieściły się w subwooferze. Dzięki możliwości umieszczenia ich w jego tylnej części, zawierającej odpowiednie schowki, możemy znacznie sprawniej transportować i przenosić zestaw. Do tego należy dodać często pomijany atut, iż po złożeniu, zestaw przyjmuje formę niedużego prostopadłościanu. Dzięki temu jest ustawny i znacznie łatwiej można ulokować go chociażby w samochodzie.

Projektanci z firmy Proel dali użytkownikowi bardzo duże pole manewru, jeśli chodzi o rozstawienie i konfigurację zestawu. Można go używać jako samodzielnego zestawu, gdzie na dołączonej, rozsuwanej sztycy instalujemy złączone ze sobą satelity. Za pomocą jednego lub dwóch statywów kolumnowych możemy zestaw rozbić na system stereo, gdzie jedną z możliwości jest ustawienie subwoofera w centralnym punkcie, a dwóch satelit po bokach. Ponadto, przy użyciu dwóch zestawów, możemy stworzyć rozbudowany system stereo.

Montaż całości jest bardzo intuicyjny, gdyż sztyca jest tradycyjnie wkręcana do subwoofera za pomocą gwintu M20, a satelity łączą się ze sobą poprzez krótką, przesuwaną płozę przenoszącą sygnał i zasilanie. Wspomniana sztyca ma możliwość przedłużenia o wkręcaną, rozsuwaną końcówkę, zaczerpniętą z typowych statywów kolumnowych. Ten pomysł pozwala na usytuowanie satelitów na znacznej wysokości w sytuacjach, w których chcemy ulokować źródło dźwięku ponad głowami stojącej publiczności.

 

tekst

Jarosław Bociański

Muzyka i Technologia

CAŁY TEKST TEGO ARTYKUŁU
można przeczytać w Magazynie
Muzyka i Technologia
2/ 2018
ZAMÓW


PRODUCENT: Proel - www.proel.com

DYSTRYBUTOR: SoundTrade - www.soundtrade.pl

TESTY


Proel LT15A

Włoski Proel znany jest na rynku muzycznym od dawna i należy do liczących się w branży producentów, zaś jego oferta jest bardzo szeroka i obejmuje m.in. różnego rodzaju zestawy głośnikowe. Tym razem do mojego warsztatu trafiła paczka z nowej serii Lite, oznaczona symbolem LT15A. Jest to aktywny zestaw dwudrożny, z głośnikiem 15'' i driverem.

Proel Freepack 812

Przenośne systemy nagłośnieniowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich głównymi atutami są mobilność i prostota obsługi, dlatego jako kompleksowe rozwiązanie znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. W gronie producentów tego typu sprzętu znajduje się włoska firma Proel, mająca w tym segmencie szereg interesujących urządzeń, a wśród nich kilka nowości.

Proel HPX6000

Testowany wzmacniacz to dobry przykład na właściwą relację jakości produktu do jego ceny, a jednocześnie urządzenie, które śmiało można polecić profesjonalistom.

Proel V12A

Aktywny zestaw głośnikowy wyposażony w dwunastocalowy głośnik i driver. Wyróżnia się zewnętrznym wyglądem, dobrym brzmieniem oraz rozbudowanymi jak na tę półkę cenową możliwościami regulacji i połączeń.

Proel Freepack65

Przenośny, kompaktowy, aktywny zestaw głośnikowy