Testy > Maverick MK2 Spot
Google Analytics
174
UDOSTĘPNIJ:
Poleć znajomemu

TEST - Chauvet Maverick MK2 Spot

W przypadku tego sprzętu rysuje się nam nieco inna historia niż zazwyczaj. I owszem – na początku tworzenia marki pojawia się pasjonat, który buduje DJ-skie urządzenia, ale… w towarzystwie swojej żony. Chauvet to nazwisko pary, która niedawno świętowała dwudziestopięciolecie marki. Choć oboje (Albert i Berenice) pochodzą z Haiti, to ich drogi schodzą się nieco później w Miami. Od tego momentu tworzą markę pod swoim wspólnym nazwiskiem. Jakiś czas temu Albert Chauvet jako jeden z pierwszych upatrzył przyszłość dla rynku scenicznego i architektonicznego w technologii LED. I jak widać na przykładzie ostatniej dekady, wcale się nie pomylił.

 

Na początek pewna ciekawostka: zawsze zastanawiałem się, czym jest oświetlona wieża Eiffla. Odpowiedź przyszła sama. Małżeństwo państwa Chauvet może pochwalić się czterema markami: Chauvet Professional. Chauvet DJ, Trusst oraz Iluminarc. I właśnie produkty Iluminarc pod postacią czterystu sztuk modelu Ilumipod 48 IP RGBW uświetniły studwudziestolecie wieży. Dwumastominutowe show zostało zaprojektowane przez Bernarda Schmitta i Jacques Rouveyrollis.

 

Głowa, którą dziś testuję (Maverick spot MK2), to jedna z trzech głowic tworzących grupę nowych produktów. Chauvet pod nazwą Marevick może pochwalić się ponadto modelem hybrydowym oraz washem. Znaczącą inną znaną serię Chauvet stanowią głowice o modnej ostatnio nazwie Rogue.

Co kryje w sobie spot MK2? Serce głowicy stanowi moduł LED 440 W, generujący (przy 5 m) 18 079 luksów przy skupionej wiązce 13° oraz 2518 luksów przy maksymalnie rozszerzonym zoomie do wartości 37°. Temperatura barwowa zespołu LED-ów wynosi dokładnie 6808 K, a producent określa jego żywotność na 50 000 godzin. Ta pozytywna informacja powinna zadowolić wszystkich właścicieli firm rentalowych.

Współczynnik CRI nie jest powalający. Powiedziałbym, że jest typowy dla tego typu modułów – wynosi 73. Tym, co może stanowić problem, jest stała wartość PWM. Niestety, nie jest regulowana i została określona na poziomie 1100 Hz. Moduł LED MK2 zaskoczył mnie pozytywnie kilkoma rzeczami. Z pewnością na uwagę zasługuje bardzo precyzyjny dimmer. Oczywiście pracuje w rozdzielczości 16 bitów i ma kilka ciekawych opcji. Pierwszą jest to, co bardzo lubię: do wyboru mamy cztery krzywe dimmera. Załatwia to właściwie wszystkie potrzeby dotyczące przeróżnych eventów, na których ta głowa może się znaleźć. Ale to nie wszystko – producent przewidział jeszcze dwie bardzo potrzebne opcje: smooth do bardzo precyzyjnej regulacji, szczególnie przy małych wartościach, oraz fast – oczywiście nie każdemu realizatorowi jest potrzebna taka precyzyjna regulacja. W przypadku pierwszej opcji jest to chyba jeden z bardziej precyzyjnych dimmerów elektronicznych, pracujących z zespołem LED, jaki ostatnio widziałem. Inżynierowie naprawdę stanęli tu na wysokości zadania.

 

tekst

Paweł Murlik

Muzyka i Technologia

 

zdjęcia

Aleksander Joachimiak

CAŁY TEKST TEGO ARTYKUŁU
można przeczytać w Magazynie
Muzyka i Technologia
3/ 2017
ZAMÓW


PRODUCENT: Chauvet - www.chauvetlighting.com

DYSTRYBUTOR: LTT - www.ltt.com.pl

TESTY


Chauvet Rouge R1 FX-B

Każdy z nas lubi nowe urządzenia. Odkrywanie ich możliwości jest czystą przyjemnością. Jednak w przypadku tego Chauveta eksplorowanie kolejnych funkcji i możliwości powodowało moje spore zaskoczenie. Duże brawa dla konstruktorów i pomysłodawców.