Testy > ZEDi-10FX
Google Analytics
164
UDOSTĘPNIJ:
Poleć znajomemu

TEST - Allen & Heath ZEDi-10FX

Allen & Heath jest jedną z nielicznych firm, która nie uznaje kompromisów. Podobnie jest z testowanym mikserem, który w budżetowym segmencie znajduje się głównie dzięki cenie. Cała reszta, czyli jakość przetwarzania i wykonania, wskazuje na wyższej klasy sprzęt.

 

ZEDi-10FX jest kombinacją analogowego miksera wyposażonego w interfejs audio i pokładowe efekty. Kombinacja ta, idąca w parze z jakością przetwarzania, jest rozwiązaniem kierowanym do niezależnych muzyków oraz realizatorów nagłaśniających niewielkie eventy. Niezależnie, czy mikser używany jest w studiu, na scenie, czy w trakcie prac nad projektami w DAW – zapewnia nam znane i docenione przez setki realizatorów brzmienie marki Allen & Heath. Brytyjski producent jest jednym z nielicznych, który niezalenie od przedziału cenowego nie uznaje jakichkolwiek kompromisów.

 

Konstrukcja

Allen & Heath ZEDi-10FX został zamknięty w solidnej metalowej obudowie, wykończonej elementami z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. W przedziale cenowym, w jakim mieści się testowany model, rzadkością jest mocowanie potencjometrów bezpośrednio do płyty. Jednak nie tylko to wyróżnia ZEDi-10FX. Jego parametry mogłyby zawstydzić nie jedną konkurencyjną jednostkę, a wielu muzyków na pewno zaskoczyć.

W mikserze mamy do dyspozycji cztery wejścia mikrofono-liniowe (XLR, jack 1/4 cala), dwa stereo (jack 1/4 cala) i dwa dodatkowe (również jack 1/4 cala) oraz instrumentalne (DI) niwelujące potrzebę korzystania z zewnętrznych DI-boxów. Z racji niewielkich gabarytów producent zdecydował się zastosować potencjometry na każdym kanale. Jedynie w sekcji master pojawił się tłumik o długości 60 mm. Monofoniczne kanały wejściowe pozwalają wzmocnić sygnał, zapewniają trzypasmową korekcję, zastosowanie filtru górnoprzepustowego, regulację poziomu sygnału wysyłanego na wyjście pomocnicze (aux), poziom nałożonego efektu, jak również zmianę panoramy. W przypadku kanałów stereofonicznych wygląda to następująco. Pierwszy, czyli ST1, został wyposażony w dwupasmową korekcję, regulację poziomu sygnału wysyłanego na aux, poziom nałożonego efektu oraz zmianę panoramy. Drugi kanał stereo (ST2) pozwala wprowadzić analogowy sygnał bez możliwości jakichkolwiek zmian, ponieważ głównym jego zadaniem jest wprowadzenie sygnału pochodzącego z komputera (kanał pierwszy i drugi). Mikser oferuje nam jeszcze dwa dodatkowe wejścia z komputera (trzeci i czwarty kanał), jednak poziomy wzmocnienia powinniśmy wysterować z poziomu DAW.

Mikser oferuje wyjścia główne zrealizowane na XLR wsparte dwoma dodatkowymi aux out i fx out. Wyjście aux na jack 1/4 cala TRS przeznaczone jest do podłączenia dodatkowych monitorów lub np. systemu monitorowania na słuchawkach. Natomiast fx out (również jack 1/4 cala TRS) pozwoli nam podłączyć zewnętrzne efekty, które zostaną nałożone na dwa pierwsze kanały stereo. W sekcji master znajdziemy globalne włączenie zasilania fantomowego 48 V na kanałach monofonicznych, miernik wysterowania wyjścia głównego, przełączniki umożliwiające wybranie sposobu monitorowania sygnału na słuchawkach oraz wyjście słuchawkowe jack 1/4 cala z potencjometrem wzmocnienia.

 

tekst

Arkadiusz Kowalski

Muzyka i Technologia

 

 

CAŁY TEKST TEGO ARTYKUŁU
można przeczytać w Magazynie
Muzyka i Technologia
9/ 2017
ZAMÓW


PRODUCENT: Allen & Heath - www.allen-heath.com

DYSTRYBUTOR: Konsbud Audio - www.konsbud-audio.pl

TESTY


Allen & Heath Qu-Pac

Qu-Pac jako nieliczne tego typu urządzenie, poza oczywistą kontrolą z poziomu urządzenia mobilnego oferuje również zainstalowany na przedniej części panel kontrolny z pięciocalowym wyświetlaczem dotykowym.

Allen & Heath Xone:43C

Xone:43C oferuje wyjątkową jakość i możliwości jak na swój przedział cenowy. Niewątpliwym jego atutem jest solidne wykonanie, które nie odbiega niczym od konsolet wielkoformatowych producenta.

Allen & Heath Qu32 i AR2412

Taka konsoleta może być świetnym narzędziem np. do realizacji klubowej trasy zespołu: moduły I/O na scenie przyjmujące trzydzieści dwa kanały (AR2412 plus AR84 jako ekspander) i konsoleta Qu32 z podpiętym komputerem i programem DAW rejestrującym wszystkie ślady.

Allen & Heath ZED 6

Mogę z pełnym przekonaniem napisać, że ZED 6 to zgrabny i funkcjonalny mikser, który sprawdzi się w wielu niezbyt wymagających sytuacjach. Od tak małego urządzenia nie można wymagać niemożliwego, ale z zadań, do których został stworzony, wywiązuje się należycie i całkowicie spełnia oczekiwania.

Allen & Heath ZED Power 1000

Seria mikserów ZED marki Allen & Heath jest obecna na rynku od długiego czasu. Została doceniona przez realizatorów, ale brakowało w niej urządzenia typu wszystko w jednym. Zmieniło się to wraz z pojawieniem się modelu ZED Power 1000.