Google Analytics
188
Udostępnij
Udostępnij
Wyślij link
Wydarzenia > "Zakochani w Lublinie" 700 lecie miasta
21-08-2017

"Zakochani w Lublinie" 700 lecie miasta 

Wyjątkowe wydarzenie stanowiące centralny punkt obchodów siedemsetnej rocznicy lokacji miasta. Utwory skomponowane przez Tomasza Momot do słów Jana Kondraka zostały wykonane przez Orkiestrę Tomasza Momota, Orkiestrę Trybunału Koronnego oraz połączone Chóry UMCS oraz Politechniki Lubelskiej (łącznie ponad 120 osób na scenie). Na scenie  znaleźli się również wybitni artyści sceny rozrywkowej (min. Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Beata Kozidrak), którzy nagłośnieni zostali dzięki rozwiązaniom marek DiGiCo, Shure i ClearCom.

 

Fantastyczny materiał muzyczny koncertu można było usłyszeć w styczniu 2017, podczas premierowego jego wykonania w sali Centrum Spotkania Kultur, a dzięki przeniesieniu całości technologii możliwe było zapewnienie dużej powtarzalności miksu i przede wszystkim skrócenie czasu prób do minimum. Dzięki temu (oraz szeregowi unikatowych funkcji, usprawniających i przyspieszających pracę) realizatorzy dźwięku mogli skupić się na artystach i dźwiękach wydobywających się z systemów nagłośnienia, a nie na żmudnej konfiguracji, tak złożonego przecież systemu.

 

 

Jako urządzenia odpowiadające za stworzenie spójnego miksu materiału muzycznego i przede wszystkim słownego, wykorzystano konsolety DiGiCo SD10 oraz DiGiCo SD9, połączone przy pomocy protokołu światłowodowego OPTOCORE z dwoma SD-Rackami w konfiguracji każdy po: 56 kanałów wejściowych, 40 kanałów wyjściowych oraz 16 wyjść AES. Aby zapewnić komfort artystom występującym na scenie, system monitorowy realizowany był przy pomocy drugiej konsolety DiGiCo SD10, będącej w pętli OPTO z urządzeniami FOH i współdzielącej sygnały w SD-Rackach. Dzięki połączeniu w sieć światłowodową OPTOCORE, możliwe jest dowolne wykorzystywanie sygnałów będących w sieci przez wszystkie w niej urządzenia, jak również przesyłanie sygnałów audio pomiędzy konsoletami - wszystko dwukierunkowo i w 96 kHz bez ograniczeń.

Jako uzupełnienie oraz zwiększenie możliwości kreacji brzmienia, konsolety FOH - DiGiCo SD10 oraz SD9 korzystały z połączenia z siecią SOUNDGRID do serwerów wtyczek WAVES, umożliwiających uruchomienie pluginów audio, zbliżając jednocześnie Nas - słuchaczy i realizatorów - do świata studyjnego.

Jednym z najważniejszych źródeł sygnału ze sceny były cyfrowe systemy bezprzewodowe, przeznaczone głównie dla wokalistów. Łącznie pracowały 24 systemy SHURE ULX-D, wyposażone w dynamiczne i uniwersalne kapsuły SM58. Kontrolę stanu pracy całego systemu bezprzewodowego ułatwiał, analizator widma radiowego SHURE AXIENT AXT-600. Dzięki jego możliwościom (skan całego pasma wykorzystywanego do transmisji bezprzewodowej) wstrojenie tak dużej ilości systemów było bardzo proste. W trakcie trwania widowiska, analizator umożliwiał kontrolę pasm, w których wystrojone były systemy, i ewentualną szybką reakcję w przypadku zaistnienia sytuacji mogących wpłynąć na zakłócenie transmisji.

Ponadto wykorzystano dużą ilość mikrofonów SHURE do mikrofonowania orkiestry, korzystając ze znanych doskonale Shure SM57, SM 58, Beta 52 oraz Beta 57A - które w tym zestawieniu okazały się najlepszym wyborem jako mikrofony do nagłośnienia werbli! Polecamy sprawdzenie na własne uszy:)

Bardzo istotnym elementem przy tak rozbudowanej produkcji była sprawna komunikacja pomiędzy poszczególnymi członkami ekipy dźwiękowej. Firma Polsound zapewniła doskonały system interkomów ClearCom. W jego skład wchodziła matryca umożliwiająca routing poszczególnych relacji komunikacyjnych, stacjonarne pulpity interkomowe - wieloprzyciskowe panele umieszczone na stanowiska realizacyjnych oraz 8 bezprzewodowych nadajników typu "beltpacków" wchodzących w skład najnowszego i najnowocześniejszego systemu Free Speak II. System ten umożliwia nawiązanie połączenia dźwiękowego - relacji aż z czterema niezależnymi lokacjami! Ponadto system został zintegrowany systemem monitorowy oraz z klasycznymi radiotelefonami Motorola - czego można w zakresie komunikacji chcieć więcej?

Ciekawostkę może stanowić wykorzystany program Agent IC - umożliwiający skonfigurowanie dowolnego smartfona z systemem iOS lub Android jako pulpitu interkomowego.

 

 

Niezmiernie cieszy fakt, iż coraz więcej tak kompleksowych i doskonale przygotowanych - zarówno pod kątem artystycznym, jak i technicznym, realizacji w naszym kraju. No i przede wszystkim - pogoda i frekwencja publiczności - dopisały, co obrazuje zdjęcie Jakuba Mróz.

 

 


PRODUCENT: DiGiCo - www.digico.pl

DYSTRYBUTOR: Polsound - www.polsound.pl

OBSŁUGA TECHNICZNA: Gigant Sound - www.gigantsound.com.pl

CZYTAJ TAKŻE:NAJNOWSZE WYDARZENIA

ARCHIWUM

NADCHODZĄCE WYDARZENIA


TESTY


DiGiCo SD12

Metodą kompromisów i eksperymentów DiGiCo wreszcie od czasów SD7 stworzyło produkt niemal optymalny. Konsoleta trochę jak guma, jeśli jest potrzeba, aby była kompaktowa, to jest, jeśli musi pomieścić wiele składów i zagwarantować bezkompromisową jakość, to taką rolę właśnie pełni. W zależności od potrzeb jest duża i mała, rozbudowana i wystarczająca.

DiGiCo S21

S21, jak na swój przedział cenowy, wykonany jest solidnie. Elementy obudowy są do siebie dopasowane i wykonane z dobrych materiałów. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie podświetlenia LED na górnej belce z możliwością regulacji jasności. System operacyjny Windows zastąpiono teraz Linuxem, który słynie ze stabilności. Pierwsze dźwięki wydobywające się z konsolety uświadamiają użytkownikowi, że ma do czynienia z brzmieniem wysokiej jakości.


PRENUMERATA PAPIEROWA


Ekskluzywne wydanie papierowe!
ZAMÓW
OSZCZĘDNOŚĆ I WYGODA

PRENUMERATA ELEKTRONICZNA


Przeczytaj jako pierwszy!
Ściągnij na tablet i smartfon
ZAMÓW (iOS)
ZAMÓW (Android)